Sen noworodka: 5 częstych błędów popełnianych przez świeżych rodziców

Opublikowano: czwartek 3 listopada, 2022

Zasady bezpiecznego snu mogą być mylące. Sprawdź tę listę, aby upewnić się, że unikasz tych powszechnych błędów związanych ze snem dziecka.

Kiedy poznajesz potrzeby swojego noworodka w zakresie snu oraz jego ciągle zmieniające się wzorce i rytmy – i dostosowujesz się do braku snu świeżego rodzica – możesz czuć się przytłoczona wszystkimi konkurencyjnymi filozofiami dotyczącymi snu dziecka, które można znaleźć w książkach i na blogach, niekończącymi się „za” i „przeciw”, sprzecznymi zasadami i przerażającymi ostrzeżeniami dotyczącymi bezpieczeństwa. W międzyczasie wciąż zastanawiasz się, jak sprawić, by twoje urocze małe dziecko przespało całą noc. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić – od Ciebie zależy, co zadziała – ale są pewne rzeczy, których powinnaś całkowicie unikać. Oto 5 powszechnych błędów związanych ze snem dziecka, które możesz popełniać.

 

 

  1. Nie zakładaj, że łagodna, senna faza noworodka będzie trwała wiecznie.

Niestety, ale twój spokojny, cichy niemowlak, który po prostu zasypia  po karmieniu, nie zawsze może taki być. Pierwsze kilka tygodni (a nawet miesięcy) nie zawsze wskazują na to, jaki rodzaj snu udało Ci się zdobyć na loterii snu dla noworodków. Niektóre dzieci losowo przesypiają noc wcześnie (gratulacje!), ale nie oznacza to, że będzie to trwało w nieskończoność.  I nawet jeśli ukajanie do snu lub kołysanie do snu przed drzemkami i snem może być dla ciebie teraz skuteczne, wiedz, że czasami to przestaje tak dobrze działać.

 

 

  1. Spanie na kanapie z noworodkiem w ramionach jest naprawdę niebezpieczne.

Rozumiemy to, zasypianie na kanapie z niemowlęciem skulonym na twojej piersi jest jednym z najlepszych uczuć na świecie. Niejednej wyczerpanej mamie zdarzyło się, że zasnęła na chwilę, podczas gdy jej śpiące dziecko leżało na jej kolanach lub było przytulne na poduszce do karmienia. Jednak według naukowców ten rodzaj wspólnego spania – na kanapie lub w fotelu – jest poważnym błędem w zasypianiu noworodków. Jest to o wiele bardziej niebezpieczne niż wspólne spanie w łóżku, ze względu na ryzyko upuszczenia lub uduszenia dziecka.

 

 

  1. Nie pozwól swojemu noworodkowi spać w foteliku samochodowym.

Jest to częsty scenariusz – Twoje dziecko utula się w foteliku samochodowym podczas jazdy do domu, a piękno samochodowego fotelika dziecięcego polega na tym, że możesz go wypiąć i przenieść śpiące niemowlę do domu na resztę drzemki. Jednak pozwalanie niemowlęciu na spanie w foteliku samochodowym, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ główka dziecka może spaść do przodu i spowodować coś, co nazywa się uduszeniem pozycyjnym. Pozwalanie dziecku na nocną drzemkę w foteliku samochodowym, kiedy nie możesz monitorować stale, co się z nim dzieje, jest poważnym błędem. W rzeczywistości eksperci zalecają ograniczenie czasu, jaki dziecko spędza w foteliku samochodowym, bujaczku lub huśtawce do 30 minut, głównie ze względów rozwojowych (ogranicza ruch) oraz ze względu na ryzyko rozwoju plagiocefalii (zespół płaskiej głowy).

 

 

  1. Nie kupuj tych uroczych zestawów ochraniaczy do łóżeczka, które widzisz na Instagramie.

Nie używaj ochraniaczy do łóżeczka. Zostały one faktycznie zakazane w niektórych krajach, po latach lobbowania przez lekarzy przeciwko nim. Tak, niektóre dzieci bardzo się wiercą podczas snu, zwłaszcza gdy są w momencie nauki okręcania się, raczkowania lub chodzenia. Ale jest mało prawdopodobne, aby poważnie zraniły się uderzając głową o poręcz łóżeczka. Chociaż te „oddychające” siatkowe barierki dobrze sprawdzają się w utrzymywaniu smoczków (oraz małych rączek i nóżek) przed wypadaniem przez listewki łóżeczka, nie są one zalecane ze względu na ryzyko zaplątania się i uduszenia. (Ponadto: starsze, bardziej mobilne dzieci mogą stanąć na ochraniaczach i używać ich jako stopnia, gdy próbują wspiąć się i wyjść z łóżeczka).

 

 

 

  1. Nie pozwól, aby zaawansowany technologicznie monitor dla niemowląt sprawił, że poczujesz się zbyt pewnie (lub nadmiernie niespokojnie).

Monitory dla niemowląt są bardzo przydatne, ale nie zastąpią unikania błędów związanych ze snem dziecka. Jeśli usłyszysz, że Twoje dziecko się poruszyło, szybkie spojrzenie na monitor może Ci powiedzieć, czy jest to pełnoprawna pobudka, czy tylko jakieś nic nie znaczące poruszenie. Jednak niektórzy rodzice posuwają się do ekstremalnych rozwiązań, kupując urządzenia noszone na ciele, które mierzą tętno dziecka i poziom nasycenia tlenem. Mogą one sprawić, że rodzice będą mniej skoncentrowani na praktykach bezpiecznego snu, ponieważ wierzą, że urządzenie ostrzeże ich przed wszelkimi problemami.  Nadal musisz przestrzegać zasad bezpiecznego snu: zawsze wkładaj dziecko do łóżeczka na plecach (nie na boku lub na brzuszku); trzymaj koce i poduszki z dala od łóżeczka; i przestań zawijać w kołderkę, gdy dziecko nauczy się turlać.