Jak stworzyć idealne środowisko do spania dla Twojego dziecka?

Opublikowano: środa 29 czerwca, 2022

Środowisko, w którym dziecko śpi, to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się nad sposobami wprowadzenia zdrowych nawyków dotyczących snu.

 

Aktualne badania pokazują, że zdrowe środowisko snu jest ważne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, maluchów i niemowląt.

Gdy myślimy o zdrowym środowisku snu, musimy wziąć pod uwagę temperaturę w pokoju, dźwięki, światło i wszystko inne, co może obudzić i pobudzić mózg dziecka.

 

 

Oto, co należy wziąć pod uwagę:

Tworzenie dobrego środowiska do snu dla niemowląt

Bardzo małe dzieci mogą spać spokojnie praktycznie wszędzie, ale gdy wyjdą z fazy noworodka, będą bardziej świadome swojego otoczenia, więc wprowadzenie środowiska sprzyjającego dobremu snu zachęci je do tego. Należy pamiętać o następujących kwestiach:

 

 1. Ciemno, ciemno, ciemno. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które są wrażliwe na światło. Zwróć uwagę na wszelkie źródła światła, które mogą dostać się do pokoju. Może to być światło LED z monitorów dziecięcych, światło słoneczne wpadające przez zasłony lub światło z korytarza pod drzwiami.
 2. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 20-22°C.
 3. Proszę o ciszę: Jeśli uważasz, że nagłe hałasy budzą niemowlęta, rozważ zakup maszyny dźwiękowej. Urządzenia te nie muszą być włączone głośno. Powinny być wystarczająco głośne, aby stłumić wszelkie hałasy, które mogą pochodzić z otoczenia. – Łóżeczka powinny być wolne od wszelkich zabawek i kocyków.
 4. Powierzchnie do spania dziecka muszą być twarde.
 5. Zalecamy usunięcie z łóżeczek niemowlęcych telefonów komórkowych. Mogą one inspirować do zabawy lub angażować dziecko wizualnie.
 6. Trzymaj wszystkie ekrany z dala od pokoju dziecka. To znaczy żadnych tabletów, telewizorów ani smartfonów. Światło emitowane przez te ekrany może wybudzać dziecko.
 7. Zalecane jest również umieszczenie w pokoju wentylatorów, aby zmniejszyć ryzyko SIDS. Wentylator może służyć przy okazji jako maszyna dźwiękowa.
 8. Zalecane jest dzielenie pokoju z niemowlęciem przez co najmniej sześć pierwszych miesięcy życia dziecka, a jeśli to możliwe, najlepiej przez 12 miesięcy.

 

 

 

Tworzenie dobrego środowiska do spania dla maluchów

 1. Ciemno, ciemno, ciemno DO około 2,5 roku. Około 2,5 do 3 roku życia rozwija się wyobraźnia dziecka. Niskowatowa lampka nocna może pomóc uspokoić wyobraźnię w środku nocy.
 2. Proszę o ciszę: Podobnie jak niemowlęta, małe dzieci mogą być wrażliwe na hałas. Może to dotyczyć także dorosłych.
 3. W wieku 12 miesięcy można wprowadzić do łóżeczka poduszkę i kocyk dla malucha.
 4. Pokój malucha powinien być spokojnym miejscem. Pragnienie dziecka do zabawy i poruszania się po pokoju wzrasta wraz ze wzrostem ruchliwości i ciekawości dziecka. Pamiętaj o tym, jeśli maluch wstaje w środku nocy, by się pobawić.