7 sposobów na zachęcenie niemowlęcia do spania w łóżeczku!

Opublikowano: piątek 1 października, 2021

Czy trudno jest sprawić, aby Twoje dziecko dobrze spało w łóżeczku?  To, że dziecko odmawia spania w łóżeczku to częsta sytuacja i może się zdarzyć zarówno w okresie noworodkowym, jak i później.

W takim razie sprawdź te wskazówki, które pomogą Twojemu dziecku zaakceptować łóżeczko. To się da zrobić!

 

 

Dlaczego dzieci odmawiają spania w łóżeczku?

Wiele niemowląt wydaje się myśleć, że spanie w łóżeczku to naprawdę kiepski pomysł. Ramiona mamy są o wiele bardziej przytulne. I, oczywiście, są. Czasem. Ale nie przez całą dobę, bo wtedy mama jest bardzo wyczerpana.

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje dziecko nie chce spać w łóżeczku. Oto kilka możliwych przyczyn:

 

1.  To zimne, puste miejsce

Twoje dziecko jest przyzwyczajone do ciepła Twoich ramion. Łóżeczko to tylko zimna, duża, pusta przestrzeń.

 

2.  To coś nowego

Niemowlęta potrzebują poczucia bezpieczeństwa i uwielbiają rutynę. Jeśli ich rutyną jest spanie w twoich ramionach, nie będą się czuły bezpiecznie na początku w łóżeczku.

 

3.  Dyskomfort

Jeśli Twoje dziecko ma refluks, który jest dość powszechny u małych dzieci, ułożenie go na plecach na płaskim materacu do snu może być bolesne! To samo dotyczy sytuacji, gdy dziecko ma infekcję ucha lub zatkany nos. Spanie na płaskim materacu może być niewygodne.

 

4.  Dziecko jest przemęczone i nie wie, jak zasnąć.

Jeśli Twoje dziecko jest przyzwyczajone do kołysania do snu w Twoich ramionach lub w łonie matki, może nie być w stanie zasnąć w łóżeczku.

 

5.  Stresujące otoczenie

Jeżeli ty czujesz stres lub zamieniłaś spanie w łóżeczku w walkę o władzę z dzieckiem, twoje dziecko będzie miało złe doświadczenia i negatywne skojarzenia z łóżeczkiem.

 

Jak więc widzisz, może istnieć wiele ważnych powodów, dla których Twoje dziecko nie chce spać w łóżeczku. Kluczem jest pomóc mu je polubić!

 

Są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo podczas snu w łóżeczku. Pamiętaj tylko, że nie możesz zmienić przyzwyczajeń dziecka w ciągu jednego dnia. Dzieci są miłośnikami rutyny i potrzebują ciepła swoich rodziców, aby czuć się bezpiecznie. Daj temu tydzień przynajmniej, podczas wdrażania poniższych wskazówek.

 

 

 

 

Jak sprawić, by dziecko zaakceptowało łóżeczko?

  • Zrób łóżko mniejsze
  • Zapach mamy lub taty
  • Zadbaj o miłą temperaturę
  • Połóż dziecko do łóżka zanim zaśnie
  • Niech to będzie nowa rutyna
  • Jeśli dziecko odmawia spania w łóżeczku bez względu na to, co robisz…

 

 

ZMNIEJSZ ŁÓŻKO

Noworodek, ze słabym wzrokiem i przyzwyczajony do bardzo ciepłego, ciasnego otoczenia w łonie matki, uzna łóżeczko za bardzo przerażające miejsce! Spraw, aby ogromne (w jego mniemaniu) łóżko Twojego noworodka było mniejsze. Połóż zwinięte koce lub prześcieradła w kółko, tak aby postrzegane miejsce do spania było jak najmniejsze. (Upewnij się tylko, że są zwinięte i zabezpieczone tak, aby nie mogły spaść na dziecko)!

Szczególnie noworodki często chcą mieć coś miękkiego przy głowie, aby czuć się bezpiecznie. Zwinięty mały kocyk lub ręcznik blisko czubka głowy może zrobić dla nich ogromną różnicę. Ponownie, właśnie upewniał się że ty no stawiasz cokolwiek w łóżku który może spadać nad jego lub jej twarzą.

Sprawianie, że łóżko wydaje się mniejsze może naprawdę pomóc, gdy noworodek odmawia spania w łóżeczku. Najprawdopodobniej nie pomoże to starszym niemowlętom, które potrzebują przestrzeni.

 

ZAPACH MAMY LUB TATY

Zwiń koszulę, którą miałaś na sobie i połóż ją blisko głowy dziecka jako część małego łóżeczka, które tworzysz.

Jeśli łóżeczko pachnie mamą (lub tatą), dziecko prawdopodobnie będzie czuło się bezpieczniej.

 

 

 

PRZYJEMNA TEMPERATURA

Zanim położysz dziecko do łóżeczka, upewnij się, że nie jest ono zbyt zimne. Możesz położyć w łóżeczku na chwilę ciepłą (nie gorącą) butelkę z wodą (lub coś podobnego) przed położeniem dziecka lub, jeszcze lepiej, użyć kocyka dla dziecka. Dzięki przykryciu kocykiem dziecko będzie miało mniej więcej taką samą temperaturę przez cały czas, co pomoże mu zachować komfort.

Kocyki dla niemowląt są doskonałe pod wieloma względami, szczególnie w pierwszych miesiącach. Zobacz kolekcję kocyków pikowanych Velvet od BabyProfil

 

 

KŁADŹ DZIECKO DO ŁÓŻKA ZANIM ZAŚNIE

Szczególnie małe dzieci mogą być kładzione do łóżka, kiedy są najedzone, szczęśliwe i zmęczone. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku wielu dzieci w wieku około trzech tygodni.

Po prostu połóż swoje dziecko do łóżeczka, powiedz dobranoc i wyjdź z pokoju. Może cię czekać niespodzianka! Jest to o wiele trudniejsze w przypadku starszych dzieci, które są bardziej świadome tego, co się dzieje. Ale zawsze możesz spróbować!

Rozważ umieszczenie zabawki nad łóżeczkiem, aby dziecko miało na co patrzeć i czego słuchać.

Osobiście nie przepadam za metodą płaczu, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, więc radzę nie zmuszać ich do tego.Jeśli dziecko zaczyna płakać, najpierw przytul je w łóżeczku, ale jeśli to nie pomaga, pozwól mu zasnąć (lub prawie zasnąć) w twoich ramionach. Następnie połóż dziecko.

 

 

UCZYŃ Z TEGO NOWĄ RUTYNĘ

Rzymu nie zbudowano w jeden dzień i to samo dotyczy zmiany rutynowych czynności związanych ze snem dziecka. Jeśli naprawdę chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło spać w swoim łóżeczku, bądź wytrwała.

Wprowadź w życie wszystkie powyższe wskazówki i zawsze odkładaj dziecko do łóżeczka przynajmniej po tym, jak zasnęło w Twoich ramionach. Za każdym razem. W ten sposób Twoje dziecko nauczy się – szybko lub powoli, że to jest miejsce do spania.

Dodatkowo spraw, aby była to przyjemna rutyna. Weź głęboki oddech i upewnij się, że nie przenosisz stresu i frustracji na swoje dziecko.

 

 

 

 

JEŚLI DZIECKO ODMAWIA SPANIA W ŁÓŻECZKU BEZ WZGLĘDU NA TO, CO ROBISZ…

Jeżeli twój dziecko odmawia spania w łóżeczku bez względu na to, co robisz, masz dwa wyjścia: zmienić łóżko na jakieś inne lub pozwolić dziecku spać w TWOIM łóżku.

 

 

Rodzaj łóżeczka, które możesz wybrać jest zależny od wieku dziecka.Dla młodszych dzieci, coś mniejszego niż łóżeczko, jak kołyska lub wózek, jest zazwyczaj bardziej akceptowane. Po ukończeniu 5-6 miesięcy często jest odwrotnie – dla starszych dzieci kołyski i kołyski są zbyt wąskie, aby dziecko mogło swobodnie i bezpiecznie poruszać się podczas snu.

Inną opcją jest rozważenie wspólnego spania. Wiele dzieci w pierwszych miesiącach życia dużo lepiej śpi razem z mamą.

Jednak jeśli Ty lub Twój mąż palicie, jeśli łóżko jest bardzo miękkie lub jeśli któreś z Was spożywało alkohol, współspanie może być bardzo niebezpieczne dla dziecka.

Należy pamiętać, że wiele noworodków chce spać tylko w ramionach mamy lub taty, ale z czasem wszystko staje się łatwiejsze. Jeśli Twoje dziecko nie chce teraz spać w łóżeczku, spróbuj ponownie za kilka tygodni.