Dlaczego moje dziecko płacze? 11 powodów, które warto sprawdzić!

Opublikowano: niedziela 28 lutego, 2021

„Pomocy, dlaczego moje dziecko płacze?”

Kiedy nasze dzieci płaczą, mamy jedną myśl przewodnią – nic nie jest ważniejsze niż powstrzymanie tego. Te powody i wskazówki będą pomocne.

 

Dlaczego moje dziecko płacze?

Płaczące dziecko może sprawić, że każdy rodzic poczuje się zdesperowany, zwłaszcza jeśli nie wiesz, dlaczego dziecko płacze. Im młodsze jest Twoje dziecko, tym trudniej jest się zorientować, dlaczego płacze i co z tym zrobić.

 

Pamiętaj jednak, że dzieci płaczą, aby się komunikować. Na początku jest to ich jedyny sposób na zwrócenie Twojej uwagi i uzyskanie pomocy. Kiedy pomyślisz o tym z tej perspektywy, gorzej jest mieć dziecko, które nie płacze!

 

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli twoje małe dziecko jest zdrowe, będzie płakać z powodu głodu, zmęczenia, brudnej pieluchy lub bólu brzucha. Może też być mu za zimno, za gorąco lub po prostu chce być przytulone.

 

Kiedy Twoje dziecko będzie starsze o kilka miesięcy, do listy dołączą nuda, złość i strach.

 

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak dowiedzieć się, dlaczego Twoje dziecko płacze i jak mu pomóc w każdej z tych sytuacji.

 

Aby dowiedzieć się, jak uspokoić dziecko, nawet jeśli nie masz o tym pojęcia, przeczytaj ten artykuł.

 

1. GŁÓD

 

Kiedy dziecko jest głodne, możesz usłyszeć specyficzny rodzaj płaczu – krótkie, ostre krzyki, które nie ustaną, dopóki dziecko nie zostanie nakarmione. Płacz nasila się w miarę jak dziecko staje się coraz bardziej głodne. A rozwiązaniem jest – czy zgadliście – jedzenie!
Jeśli Twoje dziecko jest całkowicie wygłodzone i bardzo zdenerwowane, być może będziesz musiała spróbować je uspokoić, przytulając je, zanim będzie mogło zjeść. Najlepiej jest jednak nie dopuścić do tego, aby dziecko było tak głodne.
Jeśli o tym pomyślisz, nic dziwnego, że Twoje dziecko będzie bardzo głośno i wyraźnie sygnalizowało, że jest głodne – głód to sprawa życia i śmierci!

 

2. ZMĘCZENIE

 

Jeśli okolice oczu Twojego dziecka stają się czerwone, jeśli pociera ono oczy lub ziewa, Twoje dziecko jest prawdopodobnie zmęczone. Uśpij dziecko karmiąc je piersią, kołysząc, zawijając w kołderkę lub w jakikolwiek inny sposób, do którego jesteś przyzwyczajona.

 

3. BRUDNA PIELUSZKA

 

Po prostu sprawdź pieluszkę. Poza tym, że pieluszka jest brudna, możesz chcieć się upewnić, że dziecko nie dostało pieluszkowego zapalenia skóry lub że gumka pieluszki nie podrażnia jego skóry.

 

4. BÓL BRZUCHA

 

Twoje dziecko może podciągać nóżki w kierunku brzucha. Brzuch może wydawać się twardy, jeśli lekko go naciśniesz. Spróbuj pomóc dziecku beknąć, trzymając je w pozycji pionowej lub uwolnić gazy, kładąc je na plecach i lekko naciskając uda w kierunku brzucha.
Wiele dzieci czuje się lepiej, jeśli trzyma się je brzuszkiem do dołu, opierając na przedramieniu. Upewnij się, że dziecko może oddychać! Drugą ręką możesz lekko poklepać jego brzuch.
Aby zapobiec bólowi brzucha i złagodzić go, świetnie sprawdza się masaż niemowląt.

 

5. TEMPERATURA

 

Jeśli żadna z powyższych rzeczy nie wydaje się być powodem płaczu Twojego dziecka, sprawdź czy nie jest mu za zimno lub za gorąco. Dobrym miejscem do sprawdzenia jest jego lub jej plecki. Jeśli dziecko jest spocone, to na pewno jest mu za ciepło.

 

6. NUDA

 

Nuda zazwyczaj zaczyna się od marudzenia, a nie od płaczu. Nuda pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy dziecko zostało odłożone na dłuższy czas do łóżeczka, na przykład samo. Dzieci potrzebują coraz więcej stymulacji i urozmaicenia, im są starsze.

 

7. NADMIERNA STYMULACJA

 

Nadmiernie pobudzone dziecko stara się odwrócić wzrok. Może płakać i uspokoi się, jeśli tylko znajdzie się w spokojniejszym miejscu.
Na przykład, jeśli jesteś w centrum handlowym lub na kolacji z dużą ilością ludzi, po pewnym czasie widoki i dźwięki mogą stać się zbyt przytłaczające. Połóż dziecko w wózku lub zabierz je do spokojnego pokoju i po prostu potrzymaj je przez chwilę.

 

8. LĘK

 

Histeryczny płacz wskazuje na strach. Twoje dziecko zazwyczaj intensywnie obserwuje mamę lub tatę, prawie jakby chciało zapytać, jak niebezpieczna jest ta sytuacja. Dziecko, które płacze ze strachu, można zazwyczaj dość łatwo uspokoić, trzymając je, delikatnie mówiąc i zabierając je z dala od tego, co je przestraszyło.

 

9. GNIEW

 

Kiedy Twoje dziecko rośnie, zauważysz jak wzrasta jego siła woli. Nawet już w wieku 7 miesięcy niektóre dzieci mogą się wściekać, kiedy nie wolno im robić lub dostać tego, co chcą.
Po prostu przyzwyczajaj się do tego! To jeszcze nic w porównaniu z tym, jak Twoje dziecko zareaguje, gdy będzie miało 2 lata! Albo 3 latka. Albo nastolatkiem 😉
Jeśli Twoje dziecko jest wściekłe, prawdopodobnie będziesz wiedziała. Wiele dzieci krzyczy, macha rękami, kopie nogami i mocno płacze.

 

10. BÓL

 

Ząbkowanie, ból brzuszka, ból gardła, przewrócenie się z powodu siedzenia na podłodze itp. oczywiście również powodują płacz dziecka. Jeśli dziecko wydaje się odczuwać ból, a ty jesteś zaniepokojona, skonsultuj się z lekarzem.

 

11. CHĘĆ PRZYTULENIA

 

Jeśli Twoje dziecko nie odczuwa bólu i próbowałaś już wszystkiego, ale Twoje dziecko nie przestaje płakać, weź je na chwilę na ręce, przytul i porozmawiaj z nim. Może Twoje maleństwo po prostu tęskniło za Twoją miłością!

Jeśli nic nie pomaga, sprawdź, czy dziecko nie jest chore i zmierz mu temperaturę. A jeśli Twoje dziecko dużo krzyczy bez wyraźnego powodu, może to być kolka (jeśli ma mniej niż 4 miesiące).

Pamiętaj, że na początku będzie wiele razy, kiedy nie będziesz w stanie określić, co powoduje płacz dziecka. Potrzeba czasu, aby poznać siebie nawzajem.