Rozwój wzroku u niemowlęcia – wszystko co musisz wiedzieć

Opublikowano: niedziela 17 stycznia, 2021

Wielu świeżych rodziców nie zdaje sobie sprawy, że noworodki nie widzą dobrze. W rzeczywistości większość dzieci nie jest w stanie widzieć więcej niż twoja twarz, kiedy je trzymasz.

Jak więc rozwijają się oczy dziecka od narodzin do jednego roku?

Poniżej znajdziesz informacje na temat podstaw wzroku noworodka, jak również informacje o najważniejszych etapach rozwoju związanych z widzeniem.

Od narodzin do trzech miesięcy

W najwcześniejszym okresie życia wzrok noworodków ogranicza się do koncentrowania się na obiektach, które znajdują się w odległości 20-40cm od ich twarzy. Są więc w stanie zobaczyć jedynie bardzo bliskie otoczenie.

Od urodzenia do trzech miesięcy, ich oczy zaczynają pracować razem, co szybko poprawia ich wzrok. Gdy to nastąpi, koordynacja ręka-oko zaczyna się rozwijać, czego dowodem jest śledzenie przez niemowlę przedmiotów wzrokiem. Do ośmiu tygodni niemowlęta mogą łatwiej skupić wzrok na twarzy osoby, która je trzyma. Do trzeciego miesiąca życia niemowlęta powinny zacząć śledzić przedmioty oczami i sięgać po rzeczy.

Pięć do ośmiu miesięcy

Jedno z istotnych osiągnięć w zakresie wzroku noworodków ma miejsce w okresie od pięciu do ośmiu miesięcy, ponieważ szybko poprawia się ich zdolność do kontrolowania ruchów gałek ocznych, a umiejętności koordynacji wzrokowo-komórkowej ulegają dalszej poprawie.

Wprawdzie nie jest to cecha wzroku noworodka, ale umiejętność oceny, czy przedmioty znajdują się bliżej czy dalej (tzw. percepcja głębi), jednak około piątego miesiąca oczy są w stanie widzieć w głębi lub w trójwymiarze. Wiele niemowląt zacznie pełzać w 7-10 miesiącu życia, co powoduje dalszy rozwój koordynacji ręka-oko – stopa- ciało.

Dziewięć do dwunastu miesięcy

W wieku od 9 do 12 miesięcy, dzieci powinny używać oczu i rąk razem. W wieku około dziewięciu miesięcy dzieci często próbują podciągnąć się do pozycji stojącej.

W wieku dziesięciu miesięcy dość często chwytają przedmioty kciukiem i palcem w chwycie szczypiec. W wieku jednego roku większość dzieci będzie próbowała chodzić. W tym wieku dzieci potrafią dość dobrze oceniać odległości i być w stanie rzucać przedmiotami z precyzją.