Jak wprowadzić nawyki dotyczące zasypiania noworodka? Zobacz nasze 10 wskazówek!

Opublikowano: czwartek 29 grudnia, 2022

Zbudowanie rutyny na czas snu z noworodkiem może być wyzwaniem, zwłaszcza dla rodziców po raz pierwszy. Nie tylko uczysz się nawigować wymaganiami nowej małej osoby w swoim życiu, ale także próbujesz dowiedzieć się, jak uzyskać tak bardzo potrzebny odpoczynek dla siebie. Jednakże, ustanowienie rutyny na czas snu dla Twojego noworodka może mieć wiele korzyści, w tym lepszy sen dla Twojego dziecka i bardziej zorganizowany i spokojny dom.

 

 

 

Oto dziesięć wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

 

 1. Zacznij wcześnie. Nigdy nie jest za wcześnie na wprowadzenie rutyny na czas snu, nawet jeśli Twój noworodek ma dopiero kilka tygodni. Zacznij od ustalenia stałych godzin snu i trzymania się ich jak najściślej. Dzięki temu Twoje dziecko nauczy się kojarzyć pewne sygnały, takie jak kąpiel czy bajka na dobranoc, ze snem.
 2. Zachowaj prostotę. Nie musisz mieć długiej, skomplikowanej rutyny na dobranoc dla swojego noworodka. W rzeczywistości, prawdopodobnie lepiej jest zachować prostotę i spójność. Kilka czynności, takich jak kąpiel, karmienie i kołysanka, może być wszystkim, czego potrzeba, aby pomóc dziecku wyciszyć się na noc.
 3. Niech to będzie relaksujące. Rutyna na dobranoc powinna być uspokajającym, kojącym doświadczeniem dla Twojego dziecka. Unikaj stymulujących czynności, takich jak zabawa zabawkami lub oglądanie telewizji, przed snem. Zamiast tego skup się na czynnościach, które pomogą Twojemu dziecku się zrelaksować, takich jak ciepła kąpiel lub delikatny masaż.
 4. Ustal rutynę na czas snu również dla siebie. Twoja rutyna na dobranoc nie musi być taka sama jak dziecka, ale ważne jest, aby mieć pewną spójność w swojej własnej rutynie. To pomoże Ci się uspokoić i przygotować do snu, a także może stanowić dobry przykład dla Twojego dziecka.
 5. Utrzymuj niski poziom oświetlenia. Przyciemnienie światła w pokoju, w którym śpi dziecko, może pomóc zasygnalizować dziecku, że nadszedł czas, aby się uspokoić i pójść spać. Unikaj używania jasnych świateł lub ekranów przed snem, ponieważ mogą one być stymulujące i zakłócać sen.
 6. Rozważ użycie białego szumu. Dla wielu dzieci dźwięk białego szumu, np. wentylatora lub urządzenia do wytwarzania białego szumu, jest uspokajający i skłaniający do snu. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, możesz spróbować użyć białego szumu w tle.
 7. Nie spiesz się z rutyną. Ważne jest, aby dać dziecku wystarczająco dużo czasu na relaks i zasypianie. Unikaj pośpiechu przy wykonywaniu rutyny na dobranoc lub pomijania kroków, ponieważ może to utrudnić dziecku zasypianie.
 8. Bądź konsekwentna. Konsekwencja jest kluczem, jeśli chodzi o ustanowienie rutyny na czas snu. Staraj się trzymać tej samej rutyny każdej nocy, aby dziecko wiedziało, czego się spodziewać.
 9. Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli zmagasz się z ustaleniem rutyny na czas snu z noworodkiem, nie bój się poprosić o pomoc. Porozmawiaj ze swoim pediatrą, konsultantem laktacyjnym lub grupą wsparcia dla rodziców, aby uzyskać poradę i wsparcie.
 10. Bądź cierpliwa. Ustanowienie rutyny na czas snu z noworodkiem może być wyzwaniem i może zająć trochę czasu, aby to osiągnąć. Bądź cierpliwa i staraj się zachować spokój, nawet jeśli sprawy nie idą tak gładko, jak byś chciała. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to, co sprawdza się u jednego, może nie działać u drugiego. Z odrobiną prób i błędów, znajdziesz rutynę na dobranoc, która działa dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

 

Podsumowując, ustanowienie rutyny na czas snu z noworodkiem może być cennym narzędziem pomagającym dziecku spać lepiej i czuć się bardziej bezpiecznie. Zaczynając wcześnie, utrzymując rzeczy proste i spójne, i będąc cierpliwym, możesz stworzyć relaksującą rutynę na dobranoc, która działa dla Twojej rodziny. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może upłynąć trochę czasu zanim znajdziesz rutynę, która sprawdzi się w Twoim przypadku. Nie bój się prosić o pomoc lub wprowadzać poprawek w razie potrzeby. Z odrobiną cierpliwości i wytrwałości będziesz w stanie stworzyć rutynę na dobranoc, która pomoże Twojemu noworodkowi spać spokojnie i szczęśliwie.

 

Warto również wspomnieć o używaniu poduszki ortopedycznej dla noworodka, która może pomóc zapobiec syndromowi płaskiej główki. Syndrom płaskiej główki to stan, w którym głowa dziecka jest wypukła lub spłaszczona w jednym lub kilku miejscach, co może być spowodowane przez długotrwałe leżenie w jednej pozycji. Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka, która jest specjalnie zaprojektowana, aby pomóc w utrzymaniu prawidłowej pozycji głowy podczas snu, może pomóc zapobiec tej dolegliwości.

 

Poduszka do snu dla noworodka może przynieść wiele korzyści dla dziecka i rodzica. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć jej użycie:

 • Zapobiega syndromowi płaskiej główki: Jak wspomniano wcześniej, poduszka do snu dla noworodka może pomóc zapobiec syndromowi płaskiej główki, co jest szczególnie ważne dla dzieci, które dużo leżą.
 • Koryguje już powstałe zniekształcenia takie jak spłaszczenie główki niemowlęcia, powodując powrót do idealnego, zdrowego kształtu główki dziecka
 • Umożliwia prawidłową pozycję snu: Poduszka do snu dla noworodka może pomóc utrzymać prawidłową pozycję snu, co z kolei może przyczynić się do lepszego snu dla dziecka.
 • Poprawia komfort snu: Poduszka do snu dla noworodka może pomóc zapewnić dziecku wygodę podczas snu, co może przyczynić się do dłuższego i spokojniejszego snu.

 

 

 

 

Podsumowując, użycie poduszki do snu dla noworodka może przynieść wiele korzyści dla dziecka i rodzica. Jeśli rozważasz zakup takiej poduszki, ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących jej użytkowania i upewnić się, że jest ona odpowiednio dopasowana do wieku i rozmiaru dziecka. Jeżeli wybierasz poduszkę Dwustronną BabyProfil jest ona odpowiednia dla dzieci od 0 do 12 miesięcy, mających obwód główki od 33 do 48cm. Przy zakupie poduszki BabyProfil Premium należy wybrać model w rozmiarze odpowiednim dla dziecka- Obwód głowy 33-42cm lub 42-48cm.