6 pomysłów na super zabawy dla raczkujących niemowląt!

Opublikowano: środa 23 lutego, 2022

Jeżeli Twój mały odkrywca poznaje właśnie raczkowanie, ważne jest, aby zachęcać go do tej nowo nabytej umiejętności.

 

Badania wykazały, że raczkowanie przynosi wiele korzyści poza rozwojem fizycznym, więc jest czymś więcej niż tylko czymś, co dzieci robią, zanim nauczą się chodzić.

 

Jakie są korzyści z raczkowania?

 • Rozwija drobne i duże zdolności motoryczne.
 •  Pomaga w utrzymaniu równowagi i koordynacji ręka-oko.
 • Pomaga rozwijać „integrację krzyżowo-boczną”, która polega na tym, że obie strony mózgu muszą ze sobą współpracować, koordynując pracę rąk i nóg w celu poruszania się.
 • Poprawia ogólną siłę potrzebną do utrzymania się w pozycji pionowej.
 • Wzmacnia umiejętność rozwiązywania problemów podczas pokonywania przeszkód.
 • Rozwija świadomość przestrzenną.
 • Zachęca oczy do współpracy podczas dostosowywania się do różnych odległości.

 

 

Teraz, gdy Twoje dziecko porusza się już po domu, a Ty znasz korzyści płynące z raczkowania, potrzebujesz pomysłów, aby zachęcić je do częstszego raczkowania.

Aby zainspirować Twojego raczkującego malucha, oto 6 pomysłów na zajęcia, które możesz z łatwością wykonać, używając rzeczy znajdujących się w domu. Z pewnością przyniosą one Wam obojgu mnóstwo radości i zabawy!

 

 

6 inspiracji do zabaw do samodzielnego wykonania dla raczkujących niemowląt:

 

 

 1. Turlanie piłeczki

Zachęć dziecko do „gonienia” za piłeczkami, które toczysz po podłodze. Kolorowe miękkie piłki lub piłki z dzwoneczkiem w środku to absolutny must-have dla ciekawskich maluchów. Możesz użyć też ich wiele na raz! Napełnij nadmuchiwany brodzik plastikowymi piłeczkami, aby dziecko mogło w nim pływać, rzucać nimi i gonić za nimi.

 

 

 1. Zrób tunel

Otwórz oba końce kartonu, połóż go na boku i przeciągnij przez niego swojego bobasa. Jeśli chcesz, aby tunel był bardziej efektowny, możesz zawiesić na nim wstążki lub chusty, a także dodać kilka lampek choinkowych lub świecidełek.

 

 

 1. Stwórz tor przeszkód

Rzuć wyzwanie swojemu ruchliwemu bąblowi, zamieniając podłogę w salonie lub przedpokoju w tor przeszkód, na który dziecko będzie musiało się wspinać po przedmiotach, aby przejść nad nimi, pod nimi, przez nie lub wokół nich. Użyj mieszanki poduszek, miękkich zabawek, koców i podnóżków.

 

 

 1. Puszczanie baniek

Dzieci w każdym wieku są zafascynowane i podekscytowane puszczaniem baniek. Jeśli masz trawnik, możesz je puszczać na świeżym powietrzu. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ dziecko doświadcza innych wrażeń na rękach i nogach, kiedy raczkuje po trawie, podążając za bańkami.

 

 

 1. Zabawki na sznureczku

Zachęć dziecko do podążania za zabawką, gdy ciągniesz ją po podłodze. Jeśli nie masz takiej zabawki, możesz po prostu przywiązać jego ulubioną zabawkę do kawałka sznurka. Możesz też użyć nakręcanego albo zdalnie sterowanego samochodzika.

 

 1. Dodaj trochę tekstur

Na tym etapie większość dzieci jest już dość znudzona swoimi zabawkami. Pobudź ich ciekawość, rozrzucając w domu różne przedmioty, aby zapewnić im różnorodne wrażenia dotykowe. Niektóre pomysły to pomięty papier, koszyk ze szczotkami do włosów, jedwabiste chusty, gąbki i gumowe zabawki do kąpieli (są inne, gdy są suche). Możesz też wyjść na dwór, aby doświadczyć i dotknąć naturalnych faktur – trawy i liści!

 

Jeśli niepokoi Cię technika raczkowania Twojego dziecka, brak zainteresowania raczkowaniem lub całkowite zaniechanie raczkowania, porozmawiaj ze specjalistą. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie.

Miłej zabawy!