6 zachowań dziecka, które są całkowicie normalne

Opublikowano: poniedziałek 31 stycznia, 2022

W dzisiejszych czasach nowe mamy są bombardowane informacjami na temat rozwoju dziecka przez Internet, książki, przyjaciół, fora – lista jest długa. Podczas gdy obfitość źródeł wiedzy może być pomocna, oznacza to również  sprzeczne porady i liczne opinie na temat tego, co jest uważane za „normalne”.

W rezultacie wielu świeżo upieczonych rodziców zostaje z rygorystyczną listą sztywych wytycznych, które mają nadzieję osiągnąć i nierealistycznymi oczekiwaniami wobec swoich noworodków.

Realia są jednak takie, że każde dziecko jest inne i istnieje wiele wersji normalności, jeśli chodzi o noworodki. Podobnie jak dorośli, dzieci są różne, a wiele z zachowań, na które mamy poświęcają czas i energię, aby zapobiec lub uniknąć, jest w rzeczywistości całkowicie normalnych dla dzieci.

 

Zebraliśmy kilka typowych zachowań niemowląt, które mogą stanowić wyzwanie lub dezorientować, ale wszystkie są całkowicie normalne.

 

 

 

Okresowy głód noworodka

Być może właśnie dochodzisz do siebie po porodzie i uczysz się karmić piersią po raz pierwszy, kiedy nagle Twoje nowonarodzone dziecko po prostu nie przestaje błagać o jedzenie. W rzeczywistości może się wydawać, że Twój nowy bąbel nie wytrzyma dłużej niż pół godziny bez płaczu i rozpocznie wielki szał karmienia. Choć może to być wyczerpujące, nie świadczy to o problemie i jest bardzo powszechne w tych pierwszych dniach.

 

Budzenie się w nocy

Jednym z najczęstszych mitów jest to, że dzieci powinny przesypiać noc dość szybko. W rzeczywistości jednak niemowlęta nie potrafią odróżnić dnia od nocy, więc w obu okresach będą się często budzić w poszukiwaniu jedzenia lub pocieszenia. W miarę jak Twoje dziecko będzie rosnąć, pobudki nocne będą się zmniejszać. Możesz jednak być pewna, że jest to całkowicie normalna część cyklu snu Twojego dziecka i jest to dla niego dobre.

 

 

Drzemki

Prawdopodobnie słyszałaś, że Twoje dziecko powinno spać od trzech do czterech godzin na raz. I choć wielu dzieciom wydaje się, że tak właśnie jest, cykl snu noworodka trwa w rzeczywistości około 40 minut. Więc podczas gdy niektóre mogą się poruszyć i od razu wrócić do snu, inne mogą potrzebować trochę pomocy, aby się uspokoić.

 

Aktywne noce

Jak wspomniano powyżej, niemowlęta nie znają różnicy między dniem a nocą, a niektóre z nich mają tendencję do zapisywania swoich wielkich snów na dzień, a noce zostawiają na czas zabawy! Choć może to nie odpowiadać Twojemu harmonogramowi, pasuje do tego, do czego były przyzwyczajone w macicy, ponieważ były kołysane do snu, kiedy Ty się poruszałaś, i znajdowały czas, aby się poruszać, kiedy Ty spałaś. Z czasem wewnętrzny zegar dziecka zostanie zresetowany, ponieważ zdaje sobie ono sprawę, że pora dzienna jest pełna aktywności, a nocna jest dość nudna.

 

 

Potrzeba przytulenia

Spokojnie, to naturalne, że dziecko tęskni za fizycznym kontaktem z matką, po tym jak spędziło solidne dziewięć miesięcy wtulone w twoje ciało. W końcu te nawyki się przełamią, więc ciesz się bliskością, ile tylko zdołasz.

 

Rozdrażnienie

Niektóre nowe mamy mogą mieć wrażenie, że ich dziecko nigdy nie jest zadowolone, ciągle marudzi lub się denerwuje. Pamiętaj, że dzieci nie mają możliwości wyrażania siebie i doświadczają wielu nowych uczuć i doznań, teraz gdy są w prawdziwym świecie. Mogą być głodne, zimne, zgrzane, przestraszone, zdezorientowane lub zmęczone. Postaraj się znaleźć techniki, które najlepiej uspokajają Twoje dziecko i trzymaj się ich. Pamiętaj, aby się nie martwić – to zupełnie normalne.