Dlaczego zabawa jest ważna dla rozwoju dziecka?

Opublikowano: środa 17 listopada, 2021

Łatwo jest stymulować rozwój ciekawskich niemowląt i małych dzieci poprzez proste i zabawne zabawki, gry i zajęcia. Zabawa to nauka!

 

 

Zabawa jest sposobem, w jaki dzieci uczą się siebie i otaczającego je świata. Daje im ona możliwość wzrostu i rozwoju poprzez ćwiczenie i opanowywanie nowych umiejętności. Jest to również szczególny sposób, aby rodzice i ich dziecko nawiązali więź i spędzili razem czas. Zabawki, książki i gry, które wspierają kluczowe umiejętności rozwojowe, są istotną częścią świata niemowląt i małych dzieci. Szukaj okazji do rozwijania ciekawości, eksploracji, ruchu, języka i wszystkich innych niesamowitych umiejętności, których rosnące dzieci potrzebują, aby dobrze się rozwijać.

 

 

 

Wspieranie mowy i języka

Kiedy mówisz do swojego dziecka, tworzysz podstawy języka. To proste: czytaj książeczki, licz rzeczy, wskazuj kolory, powtarzaj dźwięki, gdy je wypowiada, używaj gestów wraz ze słowami, opowiadaj o tym, co robisz („a teraz idziemy po twoją czerwoną koszulę”). Maluchom zadawaj dużo pytań, słuchaj, co chcą powiedzieć i mów do nich, opisuj, co robią („znalazłeś lwa!”) i wybieraj książki, w których można się powtarzać. Wspaniałe zabawki, które zachęcają do komunikacji i interakcji, to kubki z gniazdami, klocki, pojazdy, jedzenie do zabawy i roztwór do puszczania baniek.

 

 

Rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych

Działania w tych pierwszych dniach mogą pomóc Twojemu dziecku i maluchowi uczyć się i odkrywać, tworzyć bezpieczne relacje i pracować nad umiejętnością zarządzania emocjami w przyszłości. Mnóstwo kochających przytulanek i czułej zabawy, podczas gdy ty używasz zabawek razem są kluczowe tutaj, tak jak nazywanie uczuć malucha, aby pomóc im zrozumieć, czego doświadczają. Jedno z podejść, które eksperci od rozwoju dzieci nazywają „rusztowaniem”, odnosi się do podążania za dzieckiem i zapewniania mu pewnego wsparcia, tak aby to, co robi, było dla niego wyzwaniem, a nie frustracją. (Na przykład, podsuwanie zabawki, aby chętne dziecko mogło jej dosięgnąć, zamiast podawania jej po prostu). Zapewnij bezpieczne miejsca do eksploracji, takie jak domek do zabawy lub tunel do zabawy.

 

 

Rozwijanie drobnej motoryki

Proste zabawki i przedmioty to doskonały sposób, aby pomóc dziecku rozwijać małe mięśnie rąk. Między ósmym a dwunastym miesiącem życia dziecko prawdopodobnie będzie już potrafiło podnosić i upuszczać zabawki, składać dwa przedmioty razem, wkładać rzeczy do pojemnika i wyjmować je z powrotem, dlatego dobrym wyborem są zabawki, które małe rączki mogą chwycić (ale nie połknąć). W wieku od 12 do 18 miesięcy dziecko będzie zainteresowane bazgraniem na papierze grubą kredką i układaniem klocków jeden na drugim. Zacznie również wskazywać na obrazki w książkach, więc wybieraj książki z atrakcyjnymi ilustracjami.

Wspomaganie umiejętności motorycznych

Poruszanie się i rozwijanie dużych mięśni rąk, nóg i tułowia zaczyna się od leżenia na brzuszku. Podczas gdy różne zabawy na brzuszku zaczynają się już we wczesnych tygodniach życia noworodka, zabawa na podłodze, bez rekwizytów, jest ogólnie zalecana dla trzy- i czteromiesięcznych dzieci, dlatego dobrze jest mieć kilka ciekawych zabawek lub bezpieczne dla dziecka lusterko, aby je zabawić, gdy są na brzuszkach. Siadanie zaczyna się około szóstego miesiąca życia i znowu zabawa z zabawkami pomaga utrzymać zainteresowanie dziecka, więc spróbuj małej piłki do turlania tam i z powrotem. Gdy dziecko osiągnie wiek dziewięciu miesięcy i więcej, poszukaj zabawek takich jak chodziki i małe stoliki, aby mogło ćwiczyć umiejętności stania i poruszania się. Maluchom spodobają się też zabawki do jeżdżenia i ciągnięcia, a także aktywne gry, które zachęcają do nowych, chwiejnych umiejętności: skakania na obu nogach, tańczenia i biegania.

 

 

Inspiruj myślenie i rozumowanie

Znane również jako „umiejętności poznawcze”, chodzi o sposób, w jaki Twoje dziecko lub maluch uczy się myśleć, rozwiązywać problemy, wyobrażać sobie, zbierać informacje, zapamiętywać i rozwijać osąd. Wspólne czytanie, a także taniec, granie muzyki i śpiewanie pomaga promować te umiejętności w każdym wieku. Zapewnij dziecku różnorodne zabawki o różnych fakturach, kształtach, dźwiękach i kolorach, aby jego mózg się rozwijał. Sześcio-dziewięciomiesięczne dzieci pokochają również zabawy w chowanego z pluszakiem lub lalką. Do 12 miesiąca życia maluch może chcieć używać udawanego telefonu i poznawać przedmioty na wiele sposobów, potrząsając nimi, rzucając i upuszczając. W wieku od 18 do 24 miesięcy dziecko może być zainteresowane udawanymi zabawami, takimi jak kuchnia i jedzenie, proste układanki składające się z maksymalnie czterech części oraz zmywalne, nietoksyczne przybory plastyczne, takie jak kredki i farby.