5 mitów na temat snu Twojego niemowlęcia!

Opublikowano: niedziela 24 października, 2021

MIT #1: Jeśli Twoje dziecko śpi zbyt długo w ciągu dnia, nie będzie spało przez całą noc.

FAKT: Jest to w większości nieprawda. Dzieci potrzebują dużo snu – niektóre noworodki drzemią nawet do 18 godzin na dobę. Jeśli znajdziesz właściwą równowagę między snem dziennym i nocnym, Twoje dziecko będzie spało więcej, ponieważ jest dobrze wypoczęte, a Ty będziesz mieć wiele godzin nieprzerwanego wolnego czasu w tym procesie! I odwrotnie, przemęczone dziecko będzie protestować przed zasypianiem i trudniej będzie mu utrzymać sen. W zależności od wieku i etapu rozwoju Twojego malucha, większość dzieci poniżej szóstego miesiąca życia nie powinna spać dłużej niż 2-2,5 godziny na raz i powinna dostawać od 3 do 5 godzin całkowitego snu w ciągu dnia. Krótko mówiąc: nie budź dziecka!

 

MIT #2: Krótkie drzemki oznaczają koszmarne noce

FAKT: Niekoniecznie! To naprawdę zależy od tego, czy Twoje dziecko jest przemęczone. Jeśli Twoje dziecko budzi się co godzinę w nocy i nie śpi (lub ledwo śpi) w ciągu dnia, to znaczy, że jest przemęczone. Jeśli Twoje dziecko śpi w nocy w przyzwoitych odstępach czasu (3-5 godzin na raz) i daje Ci kilka krótkich drzemek w ciągu dnia (zazwyczaj po 30-45 minut każda), nie jest przemęczone. Często, kiedy rodzice umawiają się ze mną na rozmowę, ich celem jest doprowadzenie drzemek do niemożliwych do osiągnięcia standardów 2-3 godzin na raz. Ale fakty są takie: Dopóki dziecko nie osiągnie sześciu miesięcy, długie drzemki mogą nie być rozwojowo możliwe! Więc wydychaj i wiedz, że zwracanie uwagi na ich senne wskazówki i upewnianie się, że śpią, kiedy są zmęczone, najprawdopodobniej zachowa twój nocny sen.

 

 

MIT #3: Późne noce = późne poranki

FAKT: To jest zdecydowane „nie”. Dzieci mają naturalne rytmy dobowe – swego rodzaju biologiczny zegar, który mówi ciału, kiedy ma się obudzić, a kiedy zasnąć. Ciała dzieci mówią im, że chcą wcześnie iść spać i wcześnie się budzić. W rezultacie późniejsze pory kładzenia się do łóżka zazwyczaj kończą się utratą snu, ponieważ dzieci i tak wstają o tej samej porze – zostawiając Cię z marudnym dzieckiem. Podążaj za rytmem swojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko budzi się codziennie między 6 a 7 rano, to jest to zupełnie normalne. Zaproponuj wcześniejszą porę spania, aby się do tego dostosować.

 

MIT #4: Dzieci w końcu same przesypiają całą noc

FAKT: Tak, to może być prawda. Wszyscy słyszeliśmy historię mamie, która spała razem z dzieckiem i pewnego dnia dziecko po prostu wyszło z jej łóżka do łóżeczka i stało się doskonałym śpiochem. To może się zdarzyć.

Ale faktem jest, że jeśli jest zachowanie, którego dziecko jest przyzwyczajone doświadczać bezpośrednio przed snem, jak karmienie, kołysanie, smoczek, itp. Być może będziesz musiała znaleźć sposób na pozbycie się skojarzeń związanych ze snem, aby ich noce mogły być nieprzerwane.

 

 

MIT #5: Po „wyćwiczeniu snu” Twoje dziecko na zawsze skończy z tymi pobudkami o 2 w nocy.

FAKT: Och, jak dobrze, gdyby to była prawda. Dzieci to ludzie, a nie zaprogramowane roboty. Ząbkowanie, choroby i inne ważne wydarzenia w rozwoju dziecka prawie zawsze powodują zakłócenia snu. Spróbuj pracować nad snem z otwartym umysłem i nie bij się, jeśli nie zawsze wszystko idzie gładko. Dla przeważającej części, dobre przyzwyczajenia zapewniają dobry sen, ale rodzice szybko uczą się oczekiwać niespodziewanego! Im bardziej elastyczny, otwarty i akceptujący to jesteś, tym lepiej. W końcu Twoje dziecko wyczuje Twoją zrelaksowaną energię i dopasuje się do niej. A przede wszystkim, robisz wszystko, co w Twojej mocy. A teraz idźcie się zdrzemnąć, co nie?