Kamienie milowe rozwoju noworodka i wskazówki na pierwsze tygodnie życia

Opublikowano: sobota 28 sierpnia, 2021

 

Jeśli zastanawiasz się nad kamieniami milowymi w rozwoju noworodka, mamy tutaj wszystko dla Ciebie! Dowiesz się również, jak bawić się z noworodkiem i znajdziesz wskazówki dotyczące kilku zabawek, z których nawet noworodek może korzystać.

 

Co to za wspaniały moment, kiedy po raz pierwszy widzisz swojego noworodka!

Noworodki są takie malutkie i bezbronne. I śpią, i śpią, i śpią. I jedzą. I robią kupę. Jeśli karmisz piersią, Twoje maleństwo może robić kupę za każdym razem, kiedy je.   I zastanawiałaś się, jak nowa mama może być tak zajęta… 😉

 

W tym artykule…

– Kamienie milowe u noworodka

– Jak bawić się z noworodkiem

– Porady dotyczące zabawek

 

KAMIENIE MILOWE W ROZWOJU NOWORODKA

Czy wiesz, że nie tak dawno temu powszechne było przeprowadzanie operacji na noworodkach bez znieczulenia? Zakładano, że i tak nie będą odczuwały bólu.

Dziś wiemy lepiej!

 

ROZWÓJ FIZYCZNY

 

 Wzrost i waga

Każde dziecko jest inne. Nie ma ścisłych reguł mówiących nam, jaka powienien być wzrost noworodka lub jaka jest jego idealna waga.

Jednakże, niektóre wytyczne mówią nam o średnim wzroście i wadze.

Jeśli chodzi o wzrost , średnia noworodka dla dziewczynki to 49,1 cm. Dla noworodka chłopca średni wzrost to 49,9cm.

Średnia waga noworodka dziewczynki to 3,4kg, a noworodka chłopca 3,5kg.

W pierwszych dniach po porodzie dzieci zazwyczaj tracą trochę na wadze, ponieważ pozbywają się dodatkowych płynów, z którymi się urodziły. Ale nie martw się, szybko ją odzyskają.

Pamiętaj, że są to tylko średnie miary i że zdrowe dzieci mają różne kształty i rozmiary.

 

Skóra noworodka

Skóra Twojego noworodka może być sucha i łuszcząca się, czerwona, pomarszczona. Może też być jeszcze pokryta miękkimi włoskami zwanymi lanugo. Wszystko to jest powszechne i nie oznacza, że coś jest nie tak.

Twoje niemowlę ma wrażliwą skórę. Nie zaleca się codziennego kąpania noworodka. Nawet później, dziecko zazwyczaj nie musi być myte częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste kąpanie dziecka może powodować wysuszenie skóry.

 

Trądzik u noworodka

Dość powszechną chorobą skóry noworodka jest trądzik noworodkowy. Uważa się, że przyczyną trądziku u noworodka są hormony matki, które wciąż krążą w krwiobiegu dziecka. Jednak trądzik noworodkowy jest przejściowy i należy po prostu cierpliwie czekać, aż zniknie.

 

Żółtaczka

Kolejnym schorzeniem skóry, które może być powodem zmartwień rodziców jest żółtaczka noworodka. Żółtaczka u niemowląt to żółte przebarwienie skóry i oczu noworodka. Jest to częsty stan, który występuje, gdy noworodki mają wysoki poziom bilirubiny.

W większości przypadków żółtaczka noworodków ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu łagodnego leczenia. Gdy poziom bilirubiny jest niezwykle wysoki, może spowodować uszkodzenie mózgu u dzieci. Jednakże, takie przypadki są rzadkie.

 

Widzenie

Wzrok Twojego dziecka nie jest zbyt dobry. Jednak od samego początku dziecko jest w stanie skupić się i podążać za poruszającym się obiektem. Nie może być on jednak zbyt odległy. Od drugiego tygodnia po urodzeniu, jego niedojrzałe oczy mogą skupić się tylko na przedmiotach znajdujących się w odległości około 8 do 10 cali od twarzy.

Nie martw się, jeśli na początku Twoje dziecko ma zeza. Mięśnie oczu są słabe i nieskoordynowane i pozostaną takie w pewnym stopniu do 3 miesiąca życia dziecka.

Noworodek najlepiej widzi czarno-białe wzory i mocne, kontrastowe kolory. Uważa się, że rozróżnianie innych kolorów nie jest zbyt dobre do co najmniej 3 miesiąca życia.

 

 Kolor oczu

Jedną z rzeczy, na którą większość rodziców czeka z niecierpliwością jest kolor oczu ich dziecka.

Jak zapewne już wiesz, kolor oczu zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Zmiana ta zwalnia po około 6 miesiącach życia, ale może trwać dość długo, nawet do 3 roku życia dziecka.

Zmiany te są związane z pigmentem zwanym melaniną i ilością wydzielanej melaniny. Melanina wpływa również na kolor włosów i skóry. Im więcej melaniny jest produkowane, tym ciemniejszy będzie kolor oczu.

 

Słuch noworodka

Dzieci mają dobrze rozwinięty słuch jeszcze w łonie matki. Dlatego też często rozpoznają głos matki zaraz po urodzeniu. Kilka tygodni później Twoje dziecko będzie również rozpoznawać głos taty i rodzeństwa.

 

Smak i zapach

Zmysły smaku i zapachu u noworodka są również dobrze rozwinięte. Twoje dziecko preferuje słodkie smaki i potrafi odwrócić się od czegoś, co brzydko pachnie.

 

 

 

 

 

 

UMIEJĘTNOŚCI MOTORYCZNE

 

Kontrola głowy

Uważaj, aby zawsze trzymać główkę noworodka. Mięśnie szyi nie są jeszcze wystarczająco silne, aby dziecko mogło samo kontrolować swoją główkę.

Codziennie ćwicz z dzieckiem zabawę na brzuszku. Połóż dziecko na brzuszku kilka razy w ciągu dnia, aby poćwiczyć podnoszenie główki.

 

Odruchy

Ruchy Twojego noworodka są przypadkowe. W większości przypadków są one wynikiem odruchów noworodka.

Odruchy noworodka to mimowolne ruchy lub działania. Te prymitywne odruchy istnieją po to, aby zwiększyć szanse noworodka na przeżycie i ochronę.

Istnieje kilka odruchów, z którymi dziecko przychodzi na świat. Jednak większość z nich zanika w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia.

 

 

 

 

ROZWÓJ POZNAWCZY I SPOŁECZNY

 

Płacz

Płacz u dziecka jest rzeczą normalną. Płacz jest sposobem Twojego noworodka na powiedzenie Ci czego potrzebuje. Twoje dziecko będzie płakać kiedy jest głodne, zmęczone, przestymulowane, cierpi itp.

Chociaż płacz dziecka może być trudny do wysłuchania, a czasami może Cię nawet frustrować lub przytłaczać, pamiętaj, że będzie coraz łatwiej. Z czasem staniesz się lepsza w rozpoznawaniu powodów płaczu Twojego dziecka. Ponadto dzieci z wiekiem zazwyczaj płaczą coraz mniej.

Bardzo ważne jest, aby odpowiadać na płacz dziecka. Jeśli Twój noworodek zostanie pocieszony podczas płaczu, będzie wiedział, że jesteś blisko i możesz odpowiedzieć na jego potrzeby, co sprawi, że poczuje się bezpiecznie i pewnie.

Jeśli Twój noworodek płacze intensywnie przez długi czas i nie można go pocieszyć, może to być oznaką kolki.

 

 Kontakt ze skórą

Twoje niemowlę lubi i potrzebuje kontaktu ze skórą. Dlatego też często zaleca się, aby matki, które nie mogą karmić dziecka piersią, zdejmowały bluzkę tak często, jak to możliwe, podczas karmienia butelką.

 

Preferencja ludzkich twarzy

Już w pierwszych tygodniach życia niemowlęta wolą ludzkie twarze od przedmiotów.

Eksperci tłumaczą to tym, że część mózgu jest przeznaczona do rozpoznawania twarzy.

Ponieważ ta część mózgu jest stosunkowo dobrze rozwinięta od samego początku, proces tworzenia więzi między dzieckiem a matką jest wzmocniony.

Zauważysz, że Twoje dziecko cieszy się kontaktem wzrokowym od samego początku.

 

Wykorzystanie wszystkich zmysłów

Noworodek potrafi również koordynować swoje zmysły. Na przykład, Twoje dziecko może obserwować jak jego tata wystawia język i naśladować go.

Jeśli zdecydujesz się spróbować, daj dziecku trochę czasu, naśladownictwo przyjdzie po pewnym czasie!

 

 Uśmiechanie się

Niektóre dzieci pokazują swój pierwszy uśmiech w ciągu kilku dni, inne czekają na niego kilka tygodni. Miej aparat w pogotowiu!

 

 

 

JAK BAWIĆ SIĘ Z NOWORODKIEM

 

Nawet jeśli Twój noworodek dużo śpi i nie potrafi jeszcze zbyt wiele, są rzeczy, które możesz zrobić, aby nawiązać z nim więź i stymulować jego rozwój.

Mów do swojego dziecka! Ponieważ prawdopodobnie od samego początku rozpozna Twój głos, sprawi to, że dziecko poczuje się bezpiecznie. Zachęcaj tatę i rodzeństwo do tego samego, aby przyspieszyć rozpoznawanie ich głosów przez dziecko.

Słyszenie Twojego głosu i patrzenie Ci w oczy z niewielkiej odległości to świetna zabawa dla noworodka. Zanim się obejrzysz, zacznie się do Ciebie uśmiechać, a może nawet zacznie gaworzyć. Cudownie!

Możesz również wspomóc rozwój wzroku swojego dziecka, przesuwając powoli palec wskazujący w prawo i w lewo przed jego oczami. Wymyśl podczas tego małą rymowankę. Jeśli możesz, staraj się używać tej samej rymowanki za każdym razem, kiedy grasz w grę, dzieci uwielbiają rutynę!

Ćwicz czas na brzuszku. Przez kilka krótkich okresów w ciągu dnia kładź dziecko na brzuchu, aby ćwiczyć podnoszenie główki. W ten sposób wzmacniasz mięśnie szyi i górnej części ciała oraz poprawiasz kontrolę nad głową.

Możesz również ćwiczyć czas spędzony na brzuszku kładąc dziecko na swojej klatce piersiowej i patrząc sobie w oczy, gdy dziecko podniesie główkę. W ten sposób nie tylko ćwiczysz czas spędzony na brzuszku, ale także nawiązujesz więź.

 

 

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZABAWEK

 

Twój nowy członek rodziny tak naprawdę nie potrzebuje żadnych zabawek. On potrzebuje Ciebie!

Bycie blisko mamy i taty to jego ulubione zajęcie.

Aby zapewnić dziecku trochę stymulacji, możesz zainwestować w grającą pozytywkę dla niemowląt, która zawiśnie nad łóżeczkiem lub stolikiem do przewijania. Musi ona mieć jaskrawe kolory i wzory, aby był interesujący.

Zabawka nad łóżeczkiem może służyć do zapewniania atrakcji dziecku, dopóki nie będzie na tyle duże, by móc się podciągnąć, by ją dosięgnąć.

Jaskrawo kolorowa pacynka na palec może być ciekawym urozmaiceniem podczas zabawy, aby ćwiczyć mięśnie oczu dziecka, jak opisano powyżej.