6 pomysłów na zabawy sensoryczne dla niemowląt

Opublikowano: czwartek 22 lipca, 2021

 

Bycie rodzicem po raz pierwszy może być dość przytłaczające pod wieloma względami. Wiemy, że dziecko potrzebuje podstawowych rzeczy do przeżycia, takich jak jedzenie i sen. Ale jest też element zabawy, który może być bardzo korzystny w pierwszym roku życia dziecka. Oto kilka pomysłów na zabawę, którą możesz przeprowadzić w zaciszu swojego domu, używając rzeczy, które możesz znaleźć w domu.

 

 

 

Pomysły na zabawy sensoryczne dla niemowląt:

 

  1. Naucz je stałości przedmiotów

Niemowlęta absolutnie KOCHAJĄ gry typu a kuku! Możesz to zrobić, naciągając szmatkę na twarz dziecka, odciągając ją i mówiąc „a kuku!”. Jeśli nie masz szmatki, po prostu zakryj twarz dłońmi. Kiedy dziecko reaguje śmiechem i chichotem, uczy się również stałości przedmiotów – rzeczy nadal istnieją, nawet jeśli ich nie widzisz!

Innym sposobem na naukę trwałości przedmiotów jest ukrycie zabawki pod szmatką i odciągnięcie jej, aby dziecko zobaczyło, że zabawka nadal tam jest. Dzieci z przyjemnością zobaczą znowu i znowu!

  1. Wzmacniaj mięśnie oczu

W miarę jak dziecko rośnie i rozwija się poza łonem matki, możemy pomóc mu wzmocnić mięśnie oczu.

Przymocuj małą atrakcyjną zabawkę do kawałka sznurka. Połóż dziecko na plecach i trzymaj zabawkę około 30 cm nad jego oczami. Gdy dziecko skupi się już na zabawce, zacznij powoli kołysać nią na boki. W miarę jak dziecko będzie się koncentrować i obserwować ruch zabawki, wzmocni mięśnie oczu i nauczy się dobrze współpracować. Możesz to również robić poprzez poruszanie palcami z boku na bok, aby dziecko mogło to obserwować.

  1. Zapachy pomagają tworzyć wspomnienia

Wprowadzanie nowych zapachów do życia dziecka może pomóc mu w tworzeniu nowych wspomnień. Wystawienie dziecka na działanie nowych i różnych zapachów pozwala mu odkrywać i doświadczać świata w nowy sposób.

Postaw koszyk z owocami i pozwól dziecku, pod bezpośrednim nadzorem, powąchać i dotknąć nowych owoców. Cytryny, pomarańcze, ananasy i awokado mają ciekawą konsystencję i zapach. Mydła i zioła również mogą być używane, aby umożliwić dziecku rozwój zmysłu węchu.

 

 

  1. Przedmioty codziennego użytku są zabawne

Kosz na pranie może zapewnić dziecku rozrywkę. Świetnie nadają się do umieszczenia w nich dziecka w wieku powyżej 6 miesięcy. Przywiąż zabawki do kosza na pranie i pozwól dziecku odkrywać przedmioty. Jeśli dziecko wyrzuci przedmioty, nie mogą one odlecieć daleko, ponieważ będą przywiązane do kosza, co ułatwi sprzątanie. Niemowlęta uwielbiają siedzieć w koszach na pranie!

  1. Zrób trochę hałasu

Domowej roboty shakery mogą być świetną zabawą i są niedrogie w wykonaniu. Znajdź pustą butelkę po wodzie. Wypełnij butelkę ryżem lub makaronem. Zostaw około połowę pustej przestrzeni. Jeśli chcesz, przed napełnieniem butelki zabarw ryż lub makaron barwnikiem spożywczym. Baw się z dzieckiem, potrząsając butelką!

  1. Odkrywaj nowe powierzchnie

Poznawanie tekstur i faktur przedmiotów może być świetną zabawą i jest niezwykle korzystne dla rozwoju dziecka. Gdy dziecko dotyka nowych powierzchni, pomaga to tworzyć połączenia w jego mózgu. Znajdź różne materiały o różnych fakturach i pozwól dziecku czuć i odkrywać. Połóż je na podłodze, aby mogły się po nich czołgać. Niemowlęta mogą również delikatnie dotykać ich rączkami lub nóżkami, aby je poczuć.

 

Mamy nadzieję, że opisane powyżej zabawy przyniosą masę frajdy dla Twojego dziecka i Ciebie. Najważniejsza jest kreatywność, śmiało przy odrobinie weny możesz wymyślić również kolejne zabawy, które będą wspierały rozwój niemowlęcia.