Jaki harmonogram drzemek jest odpowiedni dla wieku Twojego dziecka?

Opublikowano: czwartek 13 maja, 2021

W ciągu pierwszych kilku lat Twoje dziecko przejdzie przez wiele zmian w harmonogramie drzemek: konsolidacja snu w konkretne drzemki, przejście z trzech drzemek do dwóch, następnie z dwóch drzemek do jednej, a następnie całkowite zaprzestanie drzemek. Oto, co musisz wiedzieć, aby poradzić sobie z tymi zmianami.

Miewamy tendencję do skupiania swojej uwagi na nocnym śnie dziecka – prawdopodobnie dlatego, że wtedy dorośli też chcą spać – ale drzemki są tak samo ważne jak pora spania. Dziecko, które nie drzemie dobrze (lub wystarczająco długo) prawdopodobnie nie śpi dobrze również w nocy.

Sen pomaga rozwijać się naszemu mózgowi i ciału, a także pozwala mięśniom naprawić się. To właśnie wtedy nasze umysły tworzą wspomnienia i konsolidują naukę i emocje, wyjaśnia. „Sen powinien być uważany za tak samo ważny jak jedzenie dla dziecka. Mózg i ciało potrzebują go”.
Po jakimś czasie twoje dziecko staje się nieco starsze, przestaje mieć ochotę na drzemki, a to, co działało, stopniowo przestaje działać. W ten sposób wiesz, że nadszedł czas, aby ponownie ocenić swój harmonogram drzemek.

Czy to noworodek zaczynający regularną rutynę drzemek, dziecko przechodzące z wielu drzemek na dwie lub jedną, czy też maluch całkowicie rezygnujący z drzemek, Twoje dziecko będzie przechodziło przez wiele zmian drzemek w ciągu pierwszego roku lub dwóch. Oto czego można się spodziewać.

 

 

Rozpoczęcie planowania drzemek

 

Pierwsza znacząca zmiana, kiedy małe dziecko zaczyna robić sobie konkretne drzemki zamiast spać w krótszych odstępach czasu, następuje około 12 tygodnia. Przed tą zmianą zauważysz, że Twoje dziecko dłużej nie śpi i jest bardziej czujne w okresach odpoczywania. W tym momencie, jeśli masz szczęście, zauważysz, że Twoje dziecko zaczyna robić trzy lub cztery porządne dwu- lub trzygodzinne drzemki w ciągu dnia.

Specjaliści zalecają wypracowanie spójnej rutyny drzemek od samego początku. Zwróć uwagę na odpowiednie dla wieku okna budzenia i kiedy twoje niemowlę zaczyna wykazywać wskazówki, że są zmęczone, takie jak pocieranie oczu lub twarzy, drapanie nosa lub ciągnięcie ucha.

Czynności uspokajające, takie jak zmiana pieluszki, książki lub piosenki, będą odgrywać rolę zarówno w drzemkach, jak i na dobranoc, ale w ciągu dnia rutyna będzie bardziej skrócona.
Jeśli Twoje dziecko drzemie tylko na Tobie, w nosidełku, w foteliku samochodowym lub w wózku, ustalenie rutyny drzemek w łóżeczku lub w kołysce może wymagać dużo więcej wytrwałości.

Chociaż niektórzy eksperci od snu nie zgadzają się co do używania huśtawki do drzemek lub robienia drzemek w podróży, większość konsultantów snu zaleca, by karmienie piersią lub butelką było oddzielone od rutyny drzemek, aby zniechęcić do jakichkolwiek skojarzeń między karmieniem a snem. Spróbuj karmić piersią lub podawać butelkę po przebudzeniu, zamiast karmić piersią do snu lub pozwalać dziecku na drzemkę z butelką.

 

 

Jak przestawić dziecko z trzech drzemek na dwie

 

Kolejne przejście następuje zazwyczaj około 6-9 miesiąca, kiedy dziecko przechodzi z trzech drzemek na dwie. Dzieje się tak, gdy trzecia drzemka zostaje przesunięta zbyt późno na wieczór i zaczyna wpływać na porę spania, lub dziecko może zacząć całkowicie odmawiać trzeciej drzemki.

Nawet jeśli walczy z trzecią drzemką, prawdopodobnie nie jest gotowe, aby nie zasnąć aż do pory snu bez popołudniowej drzemki. Możesz pozwolić na krótką drzemkę przez jakiś czas, lub zacząć przesuwać cały harmonogram nieco później – i rozciągać wszystkie okna przebudzenia między drzemkami – aby stopniowo złagodzić przejście.

Jeśli pierwsza drzemka była zawsze o 8:30, możesz przesuwać tę pierwszą drzemkę, aby była o 9, jeśli druga drzemka była około 12:30, teraz zamierzasz opóźnić tę drzemkę, aby była około 13:30, a następnie wybrać wcześniejszą porę snu, dopóki dziecko się nie dostosuje.

Jeśli Twoje dziecko jest rozdrażnione po południu – w okresie przejściowym można się tego spodziewać – jest to znak, że jest przemęczone i potrzebuje wcześniejszej pory snu. W ciągu dwóch do trzech tygodni Twoje dziecko powinno wrócić do nowego harmonogramu, choć niektóre dzieci szybciej się do niego dostosowują.

Unikanie przemęczenia przed snem jest kluczowe, ponieważ przemęczenie może prowadzić do tego, że dziecko będzie budziło się częściej w nocy i będzie miało bardzo wczesne poranki. Podczas gdy pracującym rodzicom może być bardzo trudno położyć dziecko do łóżka przed 18:00, pamiętaj, że jest to tymczasowe. Wysyłaj sygnały, że nadszedł czas na sen, stosując spójną rutynę, niezależnie od godziny. Dobrym pomysłem mogą być rolety zaciemniające i zasłony, aby zaciemnić sypialnię przed zachodem słońca. Twoje dziecko może wtedy nadrobić stracony sen w ciągu dnia i prawdopodobnie będzie spało do swojej regularnej pory porannej pobudki.

 

 

Jak przestawić dziecko z dwóch drzemek na jedną

 

Wczesne kładzenie się spać jest najczęstrzym sposobem, jeśli chodzi o zmiany drzemek, zwłaszcza w przypadku tej, która jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych: przejście z dwóch drzemek na jedną, co może się zdarzyć, gdy dziecko ma od 10 do 18 miesięcy. Większość dzieci jest gotowa do rezygnacji z drugiej drzemki w wieku od 15 do 18 miesięcy.
Przejście z porannej i wczesnopopołudniowej drzemki na jedną wczesnym popołudniem (zwykle około 12 lub 12:30) może być dużym wyzwaniem dla małych dzieci, z których wiele może również zaczynać opiekę dzienną w tym czasie – kolejne duże dostosowanie.

Przedłużony czas czuwania między końcem pojedynczej drzemki a typową porą snu może być na początku trudny. Ponadto, w okresie przejściowym drzemki mogą być skrócone, więc może się zdarzyć, że dziecko będzie miało tylko półtoragodzinną drzemkę, podczas gdy naprawdę potrzebuje dłuższej (dwie do trzech godzin), aby przetrwać resztę dnia. Wczesna pora kładzenia się spać pomoże ci uniknąć problemów z zaśnięciem w ciągu nocy.

Jeśli zdarzy się, że późnym popołudniem dziecko zechce spać lub jeśli na przykład zaśnie podczas kolacji, oberwuj godzinę, aby zdecydować co zrobić. Jeśli jest wystarczająco późno – 18:00 lub później, po prostu spróbuj położyć je do łóżka na noc. Ale jeśli jest bliżej 17:00, 15-minutowa krótka drzemka jest prawdopodobnie lepszym pomysłem.

 

 

Skąd wiesz, kiedy Twoje dziecko jest gotowe, by zacząć pomijać drzemki?

 

Kiedy najbardziej stałą rzeczą u dzieci jest to, że nic nie jest stałe, może być trudno określić, czy dziecko jest gotowe na zmianę drzemki, czy też dzieje się coś innego, co ma wpływ na sen, jak ząbkowanie lub wzrost.
Przez większość czasu staramy się nie podejmować wielkich decyzji na podstawie jednego dnia. Jeden dzień może być dobry lub może być zły – każdy ma czasem gorszy dzień.
Zaleca, aby poczekać, aż zobaczysz, że twoje dziecko pomija drzemkę cztery lub więcej dni w tygodniu, przez około dwa tygodnie, zanim dokonasz tego przejścia.

Inne znaki, że czas zrezygnować z drzemki? Jeśli drzemka przeszkadza w zasypianiu (godziny protestu, w których dziecko łatwo zasypiało, lub kreatywna taktyka przeciągania, szczególnie u maluchów) lub jeśli powoduje inne problemy w nocy.

Jeśli Twoje dziecko nie śpi przez dwie godziny w środku nocy, to nie jest to dobre dla niego i na pewno nie jest to dobre dla Ciebie.

 

 

Co robisz, kiedy twój maluch jest gotowy, by przestać drzemać?

 

Zaprzestanie drzemek może być trudne, ponieważ jest to przejście, które może trwać długo, od sześciu do ośmiu tygodni.
Wiek w którym dziecko jest gotowe na taką zmianę może wahać się dwóch i pół roku do czwartego roku życia.

Większość dzieci jest gotowa do zaprzestania popołudniowej drzemki, kiedy zaczynają odmawiać jej konsekwentnie w ciągu kilku tygodni. Nawet jeśli Twoje dziecko nadal rutynowo (i łatwo) ucina sobie drzemki (np. w żłobku lub przedszkolu), nadal może to przeszkadzać w zasypianiu lub powodować poranne pobudki – ich limit snu został osiągnięty. I w przeciwieństwie do tego, co było prawdą przed tym etapem, niektóre dzieci będą bardziej zdenerwowane, ponieważ ich sen jest zbyt mocno przerywany.
Nie dostają wystarczającej ilości snu w ciągu nocy, ponieważ dostają tę południową drzemkę. Więc te dziewięć lub dziesięć godzin, które śpią w nocy, sprawia, że są zmęczone przez cały dzień.

Rozwiązaniem może być porzucenie drzemki i spanie 12 godzin w ciągu nocy, zamiast rozbijania go między drzemką a snem nocnym. To może wydawać się sprzeczne z intuicją, zwłaszcza gdy masz nastrojowego trzylatka na rękach, ale zmniejszenie drzemek może faktycznie złagodzić te problemy behawioralne.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego przejścia, wczesna pora kładzenia się spać będzie kluczowa, ponieważ dzieci przyzwyczajają się do pozostawania na jawie przez cały dzień. To, że nie śpią, nie oznacza, że nie potrzebują trochę czasu na odpoczynek w południe.
Na początku okresu przejściowego mogą być dni, w których dziecko ucina sobie drzemkę, ale w większość dni należy skupić się na oferowaniu mu spokojnych zajęć, takich jak czytanie książek, kolorowanie lub układanie puzzli.

Ten spokojny czas będzie również pomocny dla rodziców, którzy mogą w tym czasie pracować, wykonywać obowiązki domowe lub po prostu odpocząć.
Szybka drzemka w samochodzie również może być bardzo przydatna, aby przetrwać dzień, ale pamiętaj o tym, kiedy wsiadasz do samochodu. Krótki, 20-minutowy odpoczynek około godziny 14 lub 14:30 może być świetnym resetem na resztę dnia, ale drzemka w połowie poranka lub późnym popołudniem może nie być optymalna.

Przy każdej zmianie nieuniknione jest, że proces ten nie będzie przebiegał gładko każdego dnia”. Przyznanie się i oczekiwanie, że po drodze pojawią się pewne rozdrażnienie i wyboje, może ułatwić zaakceptowanie tego faktu. Konsekwencja, trzymanie się rutyny, unikanie tworzenia nowych długotrwałych nawyków (z którymi trzeba będzie zerwać) i wczesne kładzenie dziecka spać mogą sprawić, że te zmiany staną się znacznie łatwiejsze do zniesienia.