Pewne sposoby jak pomóc twojemu maluchowi z jego lękami!

Opublikowano: poniedziałek 29 marca, 2021

To jest nieuniknione: w pewnym momencie będziesz mocno spać, tylko po to, aby obudził cię maluch przychodzący do sypialni, aby spać z tobą, ponieważ coś go wystraszyło w nocy.

Zdarza się to prawie wszystkim rodzicom i czasami może być dość frustrującym doświadczeniem. Chociaż na początku może się to wydawać trudne, ważne jest, aby wiedzieć, że w miarę dorastania praktycznie wszystkie dzieci odczuwają pewien rodzaj lęku; to zupełnie normalna część dzieciństwa.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że to ty jako rodzic jesteś odpowiedzialny za właściwe radzenie sobie z lękiem dziecka i pomaganie mu w jego przezwyciężeniu.

 

 

Jak pomóc dziecku przezwyciężyć strach?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby mu pomóc, zarówno bezpośrednio, jak i poprzez zrozumienie, jak i dlaczego ma lęk. Jeśli poświęcisz czas na zrozumienie strachu dziecka i sposobów, w jakie możesz pomóc mu go przezwyciężyć, będzie to o wiele łatwiejsze dla was obojga.

Przede wszystkim musisz zrozumieć strach swojego dziecka. Niezależnie od tego, czy jest to strach przed ciemnością, obcymi, lataniem czy czymkolwiek innym, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zrozumienie, czego dokładnie boi się dziecko.

Nie umniejszaj strachu ani nie wyśmiewaj się z niego. Chociaż prawdopodobnie wydaje ci się to głupim lub irracjonalnym strachem, dla twojego malucha jest to bardzo realne i bardzo przerażające.

Jeżeli będziesz nabijać się z niego, jest duża szansa, że zamknie się w sobie i przestanie rozmawiać z tobą o swoich uczuciach. Chcesz, żeby czuło się komfortowo, opowiadając ci o swoich obawach, bez względu na to, jak bezzasadne mogą się one wydawać.

 

 

Uspokajaj i pomagaj mu odkryć strach

Daj dziecku do zrozumienia, że rozumiesz jego strach i że wiesz, jak to jest bać się czegoś. Postaraj się być tak wyrozumiały, jak to tylko możliwe.

Niezależnie od tego, co robisz, nie próbuj przekonywać dziecka, że strach jest irracjonalny lub głupi. Zamiast próbować zapewnić je, że nie ma powodu do obaw – Nie mów czegoś w stylu: „Nie bądź głupi, pod twoim łóżkiem nie ma potwora!”, ale bądź wspierający i zaoferuj mu pomoc, na przykład: „Zajrzyjmy oboje razem pod łóżko, aby upewnić się, że nie ma tam nic strasznego!”.

To robi ogromną różnicę!

W zależności od tego, czego dziecko się boi, istnieją różne sposoby, aby pomóc mu to odkryć i pokonać. Na przykład, jeśli dziecko boi się wykonywać jakąś czynność, możesz mu zademonstrować, jak ją wykonujesz bez żadnych przykrych konsekwencji.

Czasami pomaga też pozytywne wzmocnienie: jeśli strach jest spowodowany doświadczeniami z przeszłości – na przykład straszną wizytą u lekarza – możesz zaoferować mu smakołyk, który pomoże odwrócić jego uwagę od strachu i zachęci go do wykonania tej czynności.

 

Przedmioty do pocieszenia – mogą bardzo pomóc!

Pocieszające przedmioty, takie jak kocyk lub pluszowy miś, mogą być bardzo pomocne w przezwyciężaniu lęków dziecka.

Przedmioty te dają dziecku poczucie pewności i znajomości, kiedy znajduje się ono w przerażających lub nieznanych sytuacjach. Jeśli Twoje dziecko ma ulubione pluszowe zwierzątko lub kocyk, możesz zachęcić je do zabrania go ze sobą – możesz być zaskoczony, jak bardzo to pomoże.

Jeżeli twój dziecko ma strach przed nieznajomymi, lub strach przed byciem samotny w przedszkolu lub spotkaniem nowych przyjaciół, taki przedmiot może zwiększyć pewność siebie malucha.

 

Co robić, a czego unikać?

 

Tak: Chwal wszystkie ich wysiłki: Nawet najmniejsze kroki we właściwym kierunku są warte pochwały.

 

Nie: Pokazywanie mu swoich własnych lęków: Chociaż może to być trudne, jeśli masz lęk, na przykład strach przed pająkami, staraj się nie pozwolić dziecku zobaczyć, że reagujesz na niego negatywnie. Dzieci nie tylko zauważają, że jesteś odważny, ale także, że masz własne lęki.

 

Tak: Porozmawiaj z nim o strachu. Postaraj się, aby wyjaśniło, co dokładnie je przeraża. Jeśli ma trudności ze znalezieniem odpowiednich słów, aby wyjaśnić swoje uczucia, być może będziesz musiał mu trochę pomóc.

 

Nie: Rób mu jakichkolwiek strasznych niespodzianek. Być może chciałbyś zaskoczyć je czymś związanym z ich strachem lub nie uprzedzić, że będą musiały się z nim zmierzyć. To nigdy nie jest dobry pomysł – im lepiej dziecko będzie przygotowane, tym większa szansa, że uda im się ten strach przezwyciężyć.

 

Kilka rad na koniec

Przede wszystkim najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być cierpliwym i wyrozumiałym. Prawdopodobnie pamiętasz podobne lęki, które sam miałeś w dzieciństwie, i wiesz, jak traumatyzujące mogą być te lęki.

Jeśli będziesz cierpliwy i wyrozumiały dla swojego dziecka, gdy będzie musiało zmierzyć się ze swoimi lękami, będzie to o wiele łatwiejsze dla was obojga.