Dlaczego niemowlęta powinny spać na plecach?

Opublikowano: poniedziałek 15 marca, 2021

Przejdźmy od razu do sedna: spanie na plecach jest absolutnie najbezpieczniejszą pozycją dla niemowlęcia. To może nie wydawać się oczywiste, ale jest ku temu dobry powód.

 

W rzeczywistości spanie na plecach jest najważniejszą czynnością, która pomaga zapobiegać zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Eksperci nie są do końca pewni, dlaczego spanie na plecach pomaga zapobiegać SIDS, ale dowody z kilku krajów na całym świecie potwierdzają, że jest to prawda.

Z tego powodu dzieci powinny zawsze spać na plecach.

Niestety, czasami trudno jest utrzymać je śpiące na plecach przez całą noc.

Pamiętaj, że dziecko musi być kładzione na plecach podczas każdego snu, również krótkich drzemek. Z wiekiem dzieci stają się coraz silniejsze i bardziej niezależne i szybko nabywają umiejętność samodzielnego przewracania się w łóżeczku.

 

Chociaż nie zawsze jest możliwe, aby spały na plecach przez 100% czasu, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby upewnić się, że robią to tak często, jak to możliwe i zmniejszyć ryzyko przewrócenia się podczas snu.

 

Najczęstsze pytania dotyczące spania niemowląt.

Oto kilka pytań, nad którymi możesz się zastanawiać w temacie spania na plecach. Oto kilka najczęstszych pytań zadawanych przez rodziców.

 

Dlaczego spanie na plecach pomaga ograniczyć SIDS?

Spanie na plecach pomaga na kilka różnych sposobów w porównaniu do spania na brzuchu.

Po pierwsze, kiedy dziecko śpi na brzuchu, istnieje ryzyko uduszenia się. Dzięki temu dziecko ma odblokowane usta i nos, co pozwala mu przez cały czas oddychać świeżym powietrzem.

 

Czy moje dziecko udławi się, jeśli zwymiotuje, leżąc na plecach?

To prawda, że dzieci czasami wymiotują podczas snu, ale badania wykazały, że nie stanowi to ryzyka zadławienia. Dzieci automatycznie połykają i odkrztuszają płyny i nie ma żadnego ryzyka z tym związanego.

 

Czy dzieciom jest niewygodnie spać na plecach?

Chociaż niemowlęta śpią wygodniej i spokojniej na brzuchu, to właśnie w tym tkwi problem; w naturalny sposób chcą się one przewrócić z pleców na brzuch.
Co więcej, kiedy śpią tak głęboko, mogą nie być w stanie obudzić się, kiedy są w niebezpieczeństwie.
Jeżeli Twoje dziecko wydaje się niechętne do spania na plecach, nie martw się! W końcu przyzwyczai się do tego, jeśli będziesz je układać na plecach podczas każdego snu.

 

Co zrobić, jeśli moje dziecko przewróci się na brzuch?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest układanie dziecka w łóżeczku lub kołyski zawsze na plecach.
Po prostu kontynuuj to, aż dziecko osiągnie punkt, w którym zacznie się przewracać i wybierać swoją własną pozycję do snu.

 

 

 

 

 

Wskazówki dotyczące utrzymywania dziecka na plecach.

Teraz, kiedy znasz już wszystkie korzyści płynące z tego, że Twoje dziecko śpi na plecach, możesz się zastanawiać, czy istnieją jakieś specjalne metody, które mogą pomóc.

Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że Twoje dziecko pozostanie na plecach tak długo, jak to możliwe:

  • Otulanie dziecka może sprawić, że poczuje się ono bezpiecznie podczas snu. Wystarczy trzymać je i kołysać w kocyku, a następnie umieścić w ten sposób w łóżeczku.
  • Jeśli dziecko potrafi przewracać się tylko w jedną stronę, możesz umieścić je w łóżeczku kilka centymetrów od tej strony, na którą zwykle się przewraca, a nie na środku łóżeczka.

 

 

Podsumowując:

Nie możesz oczekiwać, że dziecku będzie wygodnie leżeć na plecach przez cały czas.
Jednak w końcu przyzwyczai się do tego, jeśli będziesz dbać o to, aby robiło to podczas każdego snu.

Jeśli Twoje dziecko jest marudne, jeśli chodzi o spanie na plecach, nie ma powodu, aby się denerwować lub panikować. Z czasem prawdopodobnie nauczy się czerpać przyjemność ze spania na plecach, o ile będziesz się upewniać, że robi to za każdym razem.