5 wskazówek dotyczących kąpieli, żeby ochronić skórę dziecka zimą

Opublikowano: niedziela 31 stycznia, 2021

Suche zimowe miesiące wymagają specjalnej pielęgnacji podczas kąpieli, aby chronić barierę ochronną skóry noworodka.
Tak świeża skóra Twojego dziecka jest w rzeczywistości bardzo delikatna – jest do 30 procent cieńsza niż skóra dorosłego i szybko traci wilgoć. Jest to szczególnie istotne w suchych miesiącach zimowych, kiedy poziom wilgotności spada i skóra szybciej traci wilgoć. Skóra stanowi również barierę między dzieckiem a światem zewnętrznym, a osłabiona bariera skórna może prowadzić do suchości u niemowląt. Dobra wiadomość jest taka, że rodzice mogą pomagać w utrzymaniu miękkiej i zdrowej skóry dziecka, stosując się do poniższych wskazówek dotyczących kąpieli.

 

Opóźnij pierwszą kąpiel

 

Kiedyś często kąpano dzieci zaraz po urodzeniu, ale nie jest to już uważane za najlepszą praktykę. Dzieci rodzą się z ochronną, lepką, białą powłoką na skórze zwaną mazią płodową. Jest ona zarówno nawilżająca dla skóry noworodka, jak i zapewnia pewne właściwości antybakteryjne. Po 24 godzinach możesz wykąpać swoje dziecko, ale nie powinnaś zanurzać go w wodzie, dopóki nie odpadnie pępowina. Do tego czasu wystarczy przemycie niemowlęcia gąbką. Pamiętaj, aby odkrywać tylko tę część ciała dziecka, którą w danej chwili myjesz, aby zapewnić mu komfort i ciepło.

 

Nie kąp dziecka zbyt często

 

Mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o kąpiel noworodka. Częste kąpanie dziecka może prowadzić do osłabienia bariery skórnej i zwiększonej suchości. Krótkie kąpiele, poniżej 10 minut, dwa do trzech razy w tygodniu są wystarczające. Oczywiście, jeśli dziecko jest wyraźnie zabrudzone plwocinami lub nieczystościami, musisz to zmyć, ale niekoniecznie potrzebujesz do tego pełnej kąpieli – wystarczy, że delikatnie umyjesz zabrudzone miejsce ściereczką.

 

Zadbaj o komfort dziecka

 

Woda do kąpieli powinna być letnia. Dobrym pomysłem jest dotknięcie jej wewnętrzną stroną nadgarstka, aby upewnić się, że nie jest zbyt gorąca ani zbyt zimna. Zimna woda jest po prostu nieprzyjemna, a dzieci marzną szybciej niż dorosłe osoby. Gorąca woda może je poparzyć, a zbyt ciepła może również naruszyć barierę ochronną skóry. Możesz kąpać dziecko w specjalnie zaprojektowanej wanience dla niemowląt lub we wkładce do wanienki – wybierz to, co najlepiej sprawdza się w Twoim domu.

 

Używaj delikatnego środka czyszczącego

 

Niemowlęta bardzo łatwo wchłaniają wszystko przez skórę. Dlatego zalecane rodzicom jest, aby wybierali środki myjące opracowane specjalnie dla niemowląt, o neutralnym poziomie pH i pozbawione substancji zapachowych, barwników i ftalanów. Składniki te mogą podrażniać skórę dziecka, a nawet prowadzić do reakcji skórnych w późniejszym okresie życia. Używaj tylko niewielkiej ilości środka myjącego i pamiętaj, aby go spłukać.

 

Osusz i nawilżaj

 

Po wyjęciu dziecka z kąpieli delikatnie osusz je ręcznikiem, zamiast energicznie wycierać do sucha. Następnie nałóż na całe ciało krem nawilżający, aby uzupełnić i chronić barierę skórną. Powinien być nakładany cienką warstwą, aby uniknąć gromadzenia się kremu nawilżającego między fałdami skóry. Również w tym przypadku unikaj składników takich jak substancje zapachowe, barwniki i ftalany. Częste nawilżanie, nie tylko po kąpieli, jest ważne dla wszystkich dzieci, a szczególnie ważne, gdy w rodzinie zdarzały się przypadki egzemy lub gdy dziecko ma suchą skórę.