Nauka przez zabawę – znaczenie zabawy w zdrowym rozwoju dziecka

Opublikowano: poniedziałek 28 grudnia, 2020

W ciągu pierwszych kilku lat życia dziecko intensywnie się rozwija, a zmiany są naprawdę spektakularne. To niesamowite, jak szybko dziecko zdobywa nowe umiejętności poznawcze i motoryczne oraz rozwija nowe zdolności. Zaczyna lepiej rozumieć świat i chce go śmiało poznawać.
Najlepszym sposobem na poznanie świata przez dziecko jest posiadanie opiekuńczego rodzica, który pokazuje mu i wyjaśnia wszystko, a z czasem daje mu więcej swobody w samodzielnym eksplorowaniu go, pozostając bezpieczną bazą, do której dziecko zawsze może wrócić.
Wiele osiągnięć w rozwoju motorycznym, poznawczym, emocjonalnym czy społecznym następuje „spontanicznie”, wynikają one po prostu z wieku dziecka, ponieważ jego mózg i ciało zmieniają się i ewoluują oraz są gotowe do zdobywania i rozwijania dalszych umiejętności. Niektóre umiejętności są typowe dla danego wieku, są to tzw. kamienie milowe rozwoju.

Ważne jest jednak, aby opiekunowie mogli wspierać rozwój dziecka i nabywanie nowych umiejętności. Jedną z wielkich metod wspomagających rozwój dziecka w pierwszych latach życia jest oczywiście nauka poprzez zabawę. Dla maluchów i przedszkolaków możemy znaleźć wiele zabaw i edukacyjnych gier!

Naukowcy od dawna twierdzą, że zabawa wspiera rozwój psychoruchowy dziecka, rozwija jego zdolności poznawcze, sposób rozumienia świata, a także umiejętności społeczne i emocjonalne.

W tym artykule skupimy się na kilku ciekawych i popularnych grach, które rodzice mogą robić ze swoimi dziećmi, aby wspierać ich prawidłowy rozwój. Te zajęcia edukacyjne dla dzieci przyciągają ich uwagę, są stymulujące, a jednocześnie gwarantują dobrą zabawę.

 

Umiejętności, które dziecko może zdobyć i rozwijać poprzez zabawę

Dzieci są jak mali naukowcy i kochają nowe doświadczenia sensoryczne. Istnieje zabaw, wciągających i interesujących zajęć, które wspierają naturalny rozwój dzieci: ich zdolności motoryczne, zmysł równowagi, propriocepcja, zmysł wzroku, słuchu i węchu.

Do wspomagania rozwoju raczkowania można użyć tuneli lub mat z kolorowymi obrazkami, wykonanych z różnych materiałów, które przyciągną uwagę dziecka, a także zachęcą je do sięgania i chwytania. Aby pomóc dziecku w rozwoju wzroku można używać książek (w pierwszych miesiącach dobrze jest używać czarno-białych książek z elementami żółtymi lub czerwonymi), do ćwiczenia słuchu można używać piosenek lub melodii z dźwiękami zwierząt i ptaków.

Zazwyczaj między 12 a 18 miesiącem życia niemowlęta ćwiczą swoją nową umiejętność – chodzenie. Kiedy dziecko opanuje tę nową umiejętność, zaczyna uczyć się biegać, chodzić tyłem, chodzić po schodach. Każdy rodzic wie, że dzieci uwielbiają wspinać się na różne rzeczy (kanapy, krzesełka, schody) i jak bardzo jest to dla nich ciekawe. Zadbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas tych czynności należy do obowiązków rodziców, ale również o to, aby atmosfera była wolna od strachu. Dziecko potrafi to szybko wyczuć, co może zniechęcić go do dalszych poszukiwań i podejmowania nowych wyzwań.

Dobrze jest zrozumieć, że w tym wieku dzieci są bardzo aktywne i mają dużo energii. Dlatego najlepiej jest organizować dla nich dużo aktywności fizycznej, dostosowanej do ich wieku, a jednocześnie wspierającej ich rozwój. Najlepsze zabawy to: chodzenie do przodu i do tyłu, wstawanie, kucanie, klęczenie.

Jest to również dobry czas na zabawę z piłką. Dzieci chętnie uczą się łapać piłkę, rzucać i kopać.

Bliżej drugich urodzin dziecka, dobrze jest zainwestować w rower biegowy, który pomoże mu nauczyć się kluczowych dla jego rozwoju umiejętności, ale także przyniesie mu wiele radości.

Z wiekiem dziecko chce się angażować w trudniejsze czynności fizyczne, takie jak stanie na jednej nodze, skakanie, łapanie przedmiotów ruchomych/lecących (np. łapanie latającej piłki lub łapanie baniek mydlanych). 3-letnie dzieci i starsze uwielbiają opanowywać tego typu umiejętności. Kluczowy jest tu rozwój poczucia równowagi. Inną zabawą, która zaangażuje aktywne maluchy i pomoże im ćwiczyć umiejętności motoryczne, a także równowagę jest taniec. Jest to również doskonały sposób na ćwiczenie poczucia rytmu i naukę nowych słów poprzez zapamiętywanie piosenek.

 

W drugim roku życia dziecka polepsza się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dziecko jest w stanie wykonywać bardziej precyzyjne ruchy. Oczywiście możesz wspierać rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka, angażując je w czynności manipulacyjne, używając do tego miękkich lub drewnianych klocków, kubków, wiader, łyżek (pamiętaj, aby zawsze mieć oko na swojego małego odkrywcę, żeby nie połknął żadnego przedmiotu!).

Bawiąc się klockami, należy pamiętać, że około 12-18 miesięcy dziecko nie może zbudować wieży. W tym momencie dziecko zazwyczaj układa na sobie 2-3 klocki. Ale około 24 miesięcy dziecko jest zazwyczaj w stanie zbudować wieżę składającą się z 6 klocków! Należy również pamiętać, że maluchy uwielbiają niszczyć swoje konstrukcje. ?

Innymi czynnościami, które wspomagają rozwój drobnej motoryki są: zgniatanie i rozrywanie kartek papieru; napełnianie, czerpanie, przenoszenie i lanie (np. lanie wody z jednej miski do drugiej, lanie makaronu z jednej filiżanki do drugiej).

Jedną z doskonałych zabaw, które pomagają dziecku ćwiczyć swoje drobne zdolności motoryczne jest zabawa z gliną modelarską, ciastem i oczywiście malowanie palcami zmywalnymi, nietoksycznymi farbami. To zabawa dla całej rodziny! (Nigdy nie zostawiaj swojego dziecka bez opieki podczas tego typu zajęć!)

Pamięć i uwaga 2-latka jest mimowolna, co oznacza, że dziecko nie pamięta rzeczy, które „chce” zapamiętać, ale rzeczy, które są dla niego interesujące. Jeśli chcemy, aby dziecko skoncentrowało się na czymś, to ta rzecz lub czynność musi być dla niego atrakcyjna i bardzo angażująca. I pamiętajmy, że w tym wieku dziecko ma możliwość całkowitego skoncentrowania się na czymś przez około 20 minut. Ty mogłeś już zauważyć że gdy twój maluch skupia się na czymś (jak bardzo atrakcyjna, wciągająca zabawka lub zabawna aktywność), „ignoruje” wszystko inne. To nie jest tak, że dziecko naprawdę Cię ignoruje. Po prostu brakuje mu podzielonej uwagi i nie może skupić się na dwóch rzeczach jednocześnie.

W tym momencie rodzice mogą wspierać rozwój pamięci dziecka i angażować się z nim w takie gry jak: ukrywanie zabawek, wspólne podpisywanie, uczenie się rymów, zapamiętywanie i recytowanie łatwych wierszy. Dzieci bardzo szybko zapamiętują rymowane słowa i zazwyczaj ta czynność jest dla nich bardzo przyjemna.

Kolejnym obszarem umiejętności dzieci, który rozwija się spektakularnie w ciągu 12 i 36 miesięcy, jest ich mowa i język. 1-letnie dziecko zazwyczaj potrafi powiedzieć 2-5 słów, podczas gdy 2-latek może znać już nawet 300 słów! Oczywiście w niektórych przypadkach umiejętności mowy dziecka rozwijają się później i nie musi to oznaczać, że coś jest nie tak! Jeśli martwisz się, że Twój maluch nie mówi i/lub Cię nie rozumie, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z pediatrą.

Oczywiście dobrze jest pomóc dziecku nauczyć się nowych słów – rozmawiając z nim i czytając mu. Jeśli macie książki z kolorowymi obrazkami, możecie również powoli pokazać dziecku, co jest na obrazku, wskazując na każdy przedmiot i wymawiając jego imię. Następnie zapytaj swoje dziecko, co może zobaczyć na obrazku. Możesz również wzbogacić zasób słownictwa dziecka, opisując na głos codzienne czynności, które robicie razem lub dziecko wykonuje samodzielnie.

Nasze ulubione pomysły na zabawy i edukacyjne zajęcia dla dzieci

Uwielbiamy uczyć się poprzez zabawę! Oto kilka zabawnych gier i zajęć, które robimy razem z naszymi dziećmi.

• Puzzle I układanki
• Sortowanie i dopasowywanie
• Odgrywanie ról I scenek
• Labirynty
• Zabawa ciastem i gliną modelującą
• Magnetyczne litery
• Tablica kredowa I gra w kalambury
• Malowanie palcami
• Zabawa klockami
• Wycieczki do lasu