Kiedy najlepiej zacząć czytać dziecku?

Opublikowano: środa 2 grudnia, 2020

Nigdy, przenigdy nie jest za wcześnie, by zacząć czytać dziecku, czytaj swojemu noworodkowi!

Nawet jeśli nie zrozumie twoich słów, czytanie jest potężnym narzędziem łączącym rodzica z dzieckiem. Po prostu dźwięk twojego głosu ma pozytywny wpływ na dziecko. Nie tylko to, ale i książki, zwłaszcza te stworzone dla małych dzieci, mają rytmy i kadencje, które uspokajają i pomagają dziecku rozwijać jego zdolności słuchowe.

Istnieje wiele badań, które pokazują, że rozmowa z niemowlętami wspomaga ich wzrost i rozwój. Chociaż istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, idealnym sposobem na rozpoczęcie jest dobra książka! Niektóre z tych badań pokazały, że dzieci, które były czytane w młodym wieku, mają lepsze słownictwo, a nawet większe umiejętności matematyczne.

Oto kilka świetnych sposobów, by jak najlepiej wykorzystać czas spędzony z dzieckiem na czytaniu:

  • Jednym z ważnych elementów czytania dzieciom jest angażowanie ich w całą historię. Podczas gdy czytanie słów bezpośrednio z kartki jest dobre, mówienie o tym, co czytasz i widzisz, jest wspaniałe! „Spójrz na tę różową piłkę, ty też masz żółtą piłkę!” lub „Ile jest hipopotamów? Policzmy! 1, 2, 3, 4, 5! 5 hipopotamów!” 
  • Innym sposobem na zwiększenie korzyści, gdy czytasz noworodkowi, jest trzymanie się blisko. Przytulanie się i przytulanie zwiększa doświadczenie dla każdego i z pewnością zwiększy Twoją więź z dzieckiem. 
  • Czytanie książek jest również wizualnie stymulujące nawet dla małych dzieci. Oczywiście, większość czarno-białych obrazków z dużym kontrastem pomoże noworodkom się skupić. Jednak wraz z dorastaniem dziecka, wszystkie wysokiej jakości książki dla małych dzieci zapoznają je z kolorami, kształtami, literami i cyframi, które pomogą im odnieść się do otaczającego je świata.
  • Powtarzanie jest ważne dla małych uszu. Czytane kolejny raz książki mogą zacząć się dla Ciebie być nudne, ale pomogą dziecku w budowaniu umiejętności, gdy to, co słyszy, zacznie być znajome. 
  • Pamiętaj też, że nie jest tak, że możesz czytać tylko książki z prostymi, krótkimi rymowankami. Możesz przeczytać dziecku wszystko – i tak skorzysta na tym słuchanie, jak czytasz czasopismo, powieść, a nawet służbowe e-maile, które musisz nadrobić. Możesz sprawić, że każda opowieść będzie miała swój czas. 
  • Wreszcie, kiedy czytasz swojemu noworodkowi, pomagasz mu pokazać, że czytanie to nie tylko zabawa, ale i ważna część życia. Wychowanie czytelników zaczyna się od samego początku!