Jak wybrać poduszkę dla niemowlaka? 7 praktycznych wskazówek

Opublikowano: środa 11 listopada, 2020

Wybór właściwej dla dziecka to ważna część pielęgnacji niemowląt i dbałości o komfortowy sen maluszka. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ nie wszystkie poduszki dedykowane niemowlętom są zaprojektowane specjalnie dla nich. Możemy jednak udzielić kilka porad dla rodziców, dla których priorytetem jest zdrowe dziecko.

Poduszka musi zapewnić wygodę Twojemu dziecku

Na blogach parentingowych często wręcz deprecjonuje się je i uznaje za niebezpieczne dla zdrowia i właściwego rozwoju dziecka. W rzeczywistości stanie się tak, jeśli nie przyłożymy wagi do wyboru poduszki lub będziemy kierować się kryteriami dla dorosłych. Tymczasem musimy uwzględniać potrzeby naszego dziecka.

Oto kilka wartościowych porad dla rodziców:

  1. Najlepsza poduszka jest płaska i cienka, by zapewnić dziecku wygodną pozycję i nie utrudniać oddychania.
  2. Nie powinna być też zbyt duża, a jedynie delikatnie wystająca poza obręb ciałka.
  3. Poszewki muszą być wykonane z przyjaznego dla skóry materiału, by nie powodowały odparzeń, alergii i podrażnień.
  4. Materiał poduszki powinien być sprężysty – tak, aby dziecko leżało w naturalnej pozycji na plecach, a poduszka wspierała anatomiczne punkty podporu.
  5. Należy wybierać wyłącznie „oddychające” poduszki, by uniknąć przegrzania dziecka.
  6. Poduszka musi dobrze znosić częste pranie.
  7. W miarę możliwości powinno się wybierać produkty rodzime, których standardy i bezpieczeństwo produkcji można łatwo zweryfikować.

Bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka

Niewłaściwa poduszka może powodować asymetrię główki, a także zaburzać rozwój dziecka. Z tego powodu warto zdecydować się na poduszkę ortopedyczną, która idealnie dopasowuje się do kształtu główki i zapobiega powstawaniu zniekształceń (a także wspomaga leczenie już powstałych). Nie tylko redukuje wady kosmetyczne, ale również wspomaga prawidłowy rozwój układu kostnego.

Dodatkową zaletą takich poduszek jest również fakt, że zwykle (ale nie zawsze – zwróćmy na to uwagę!) są one wykonane z atestowanych materiałów i przetestowane przez lekarzy specjalistów, a często są także wyrobami medycznymi. Są więc nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.